Sýria 24. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Thiqa News via AP)

Na portáli riafan publikoval informácie o povojnovom vývoji v Sýrii Jevgenij Satanovskij, ruský odborník pre vzťahy na Blízkom východe
Ilustračné foto

Sýrske vládne jednotky usilovne čistia oblasť Deir ez Zor od teroristov ISIS. Ruské letectvo podporuje útok na Abu Kemal, ktoré leží na hranici s Irakom. Už aj ruský minister obrany Sergej Šojgu pri svojej návšteve Izraela uviedol, že vojenské operácie v Sýrii sa čoskoro skončia, sýrska vláda už musí vyriešiť len niekoľko posledných dôležitých úloh.
“Operácia v Deir ez Zor predstavuje pravdepodobne poslednú väčšiu bojovú operáciu, ktorej sa zúčastnia aj ruské bojové lietadlá. Po rozbití tejto poslednej väčšej skupiny ISIS už zvyšky dokážu začistiť aj sýrske pozemné jednotky bez podpory letectva,” komentuje situáciu Satanovskij.
Podľa neho lokalizácia protiasadovských síl v Idlibe a fungujúci systém založený na existencii zón deeskalácie v Sýrii ukazujú, že prímerie je už blízko. Američania vykazujú známky paniky, pretože sýrske vládne sily a ich spojenci – najmä Irán a Hizballáh, posilnili svoje pozície v Sýrii práve na úrok Američanov. Kurdi sú izolovaní a Washington stráca vplyv na sunnitské kmene v oblasti Deir ez Zor. Časť sýrskych sunnitov už otvorene prešla za prísľub amnestie na vládnu stranu.
Američanom ostáva už len cesta pokúsiť sa “afganizovať” situáciu v Sýrii a pokračovať v podpore guerillových skupín, ktoré určite budú ešte nejaké obdobie v Sýrii pôsobiť. Ak však Asad a sunnitskí lídri nájdu spoločnú reč a uzavrú kompromisy, možnosti USA sa zmenšia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.