Viedeň 05. decembra 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)

V rakúsku sa odohrali opakované prezidentské voľby, v ktorých opäť vyhral „zelený profesor“ Van der Bellen. Ako túto situáciu komentovali rakúske médiá?

Nezávislý uchádzač Alexander Van der Bellen, bývalý predseda rakúskej strany Zelených

Nezávislý uchádzač Alexander Van der Bellen, bývalý predseda rakúskej strany Zelených

Die Presse:

Alexander Van der Bellen si zaslúži pokojné dni v Hofburgu a malú kúru v kúpeľoch. Za posledných dvanásť mesiacov bolo vidieť tlak na novozvoleného prezidenta: konfrontovalo ho mnoho „intelektuálov“, čo ho samozrejme vyviedlo z miery… Van der Bellen nebude zlý prezident, bude pokračovať v stopách Heinza Fischera, pravdepodobne však bude menej cestovať a bude sa vo väčšej miere venovať intelektuálnym kruhom, než jeho predchodca. Ale inak bude Úrad nezmenený: bude počúvať, napomínať a učiť.

Der Standard

Van der Bellen nielen presvedčil svojich skalných voličov, ale bol tiež schopný mobilizovať voličov z protistrany: tých, ktorí ho považovali za “menšie zlo”; a tých, ktorí nechceli byť prekvapení výsledkom týchto volieb. Van der Bellena tiež volili všetci, ktorí mali strach, že by sa stále temnejšia klíma v Rakúsku mohla rapídne zmeniť na antisemitské a xenofóbne vyhlásenia; v ktorých bude spochybňovaná sloboda prejavu, umenia, vedy a médií; na miesto, kde žije diskriminácia.

Kronen-Zeitung

Dokonca aj v slonovinovej veži miestnej inteligencie, ktorá sa oprávnene obávala zahraničnej politiky Van der Bellenovho vyzývateľa hlásiaceho sa k ľavici, tieklo šampanské potokom: Stratégia strachu z akejkoľvek zmeny pokračuje. A Norbert Hofer bol pre Van der Bellena absolútne ne-rakúskym kandidátom, ako Trump pre USA.

Salzburger Nachrichten priniesol posúdenie rakúskej tlačovej agentúry:

Domnievame sa, že Van der Bellen zostane politicky lojálny k línii svojho predchodcu Heinz Fischer. Nový prezident sa teda pravdepodobne radšej obráti na stranu Bruselu ako na stranu stále nacionalistických štátov východnej Európy. Van der Bellenove skúsenosti však ukazujú pragmatický prístup, čiže rakúska ekonomika pravdepodobne otvorí dvere aj krajinám, kde demokracia nie je presne podľa západných štandardov alebo nefunguje vôbec.