Čo hrozí Kiskovi za neúplné daňové priznanie?

Bratislava 20. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Poslanci parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a celá verejnosť netrpezlivo čaká na vyjadrenie Finančnej správy k prípadu neúplného daňového priznania prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý mal takto ovplyvniť prezidentskú kampaň v roku 2014. Ak sa podozrenia preukážu prezident môže prísť o niekoľko mesačných platov, napísal denník Pravda.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

O tom, či bude prezident Kiska finančne potrestaný rozhodne odpoveď Finančnej správy na žiadosť parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, či Kiska prijal od firmy KTAG dar, alebo išlo o záväzok voči jeho firme, čo v tom prípade mal uviesť v majetkovom priznaní.
Poslanec Smeru-SD Juraj Blanár, ktorý sa zúčastnil zasadnutia výboru pre denník Pravda uviedol, že po odpovedi Finančnej správy sa rozhodne o prípadnom udelení pokuty. “V prípade, že je to záväzok, sú to tri mesačné platy, v prípade, že je to dar, tak je to dvanásť mesačných platov,“ vysvetlil.
Prezident poberá mesačný plat bez paušálnych náhrad 7 844 eur. Ak by teda výbor prikročil k udeleniu sankcie pre porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu, Kiska by prišiel o 23 532 eur, alebo v prípade uplatneného 12-mesačného trestu, až o 94 128 eur.
Šéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda z SaS sa k tejto veci vyjadrí až po uzavretí všetkých dokumentov. „Ešte stále nevieme, aké vyjadrenia prídu z Finančnej správy. Potrebujeme aj vyjadrenie od prezidenta, akým spôsobom uviedol realizovanie kampane.“
 
Obhajoba Kisku
Poslanci výboru v máji tohto roka prijali uznesenie, že Kiska porušil ústavný zákon neuvedením všetkých náležitostí v majetkovom priznaní. Prezident ešte vlani poslal stanovisko výboru, že ak by mal nejaké záväzky alebo pohľadávky „boli by nesporne uvedené“ v majetkovom priznaní a žiadal, aby sa konanie voči nemu zastavilo.
Kiska ešte na jeseň 2017 na sociálnej sieti uviedol, že v tejto súvislosti nemá čo skrývať. “Pokladám za správne, aby každý jeden politik pri akýchkoľvek podozreniach vysvetľoval a odpovedal na otázky,” uviedol Kiska.
“Daňový úrad sa nestotožnil s tým, ako spoločnosť účtovala niektoré faktúry. Firma musela zaplatiť vyššie dane a penále. Nie som účtovník. Spoliehal som na sa správnosť účtovania vo firme. Daňová kontrola je bežná vec, vo svojich firmách som ju zažil veľakrát. Raz nás kontrolovali 2,5 roka. Je prirodzené, a každý podnikateľ to určite zažil, že pri kontrolách sa nájdu chyby. Dôležité je ich odstrániť a penále doplatiť. A to sa aj okamžite stalo. Preto policajný vyšetrovateľ prípad ukončil.”
Prezident dodal, že spoločnosť KTAG pôsobí na slovenskom trhu už 24 rokov a uhrádza každú jednu faktúru načas. “Aj preto ma táto situácia veľmi mrzí. V tomto prípade nejde o žiadne fiktívne faktúry, žiadne schránkové firmy, nejde o žiadne milióny. Ale zaujímalo by ma, či rovnaká kontrola prebehla aj u iných kandidátov na prezidenta.”
 

Príspevok Čo hrozí Kiskovi za neúplné daňové priznanie? zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)