Bratislava 2. júla 2018 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)
 
Podnikateľa Mariana Kočnera senát Najvyššieho súdu vzal nakoniec predsalen do väzby. Nikto to už nečakal a podľa výrazu tváre sa zdalo, že i pre samotného Kočnera to bolo prekvapenie. Nerozplakal sa však ako Rusko, keď ho minule takisto vzali do väzby. Zdá sa teda, že Kočner má pevnejšie nervy a je silnejšia povaha. Väzba, to však nie je žiadna sranda. Žiaden normálny človek by sa nechcel ocitnúť za mrežami väzobných dverí.

Na snímke zľava advokát Michal Mandzák, podnikateľ Marian K. a advokát Dušan Pohovej pred konečným rozhodnutím Najvyššieho súdu SR v kauze zmenky

Čo Kočnera skutočne čaká? Najprv pozitíva:
1. Obvinenému sa poskytne ubytovanie v cele. To už samo o sebe nie je žiadna radosť. Ale ubytovacia plocha pre obvineného v cele je najmenej 3,5 m2; . Zaradili sme tento fakt medzi pozitíva, lebo niektorí Japonci a Číňania vo veľkých mestách ako napríklad Hong Kong majú miesta na bývanie vo svojich miniatúrnych bytoch a rôznych obytných rúrach ešte menej. V skutočnosti je to však samozrejme strašne málo, hlavne pre človeka, ktorý je zvyknutý na obrovský dom.
2. Cela musí byť vybavená oddeleným hygienickým zariadením. Tiež pozitívum, lebo mohlo by to byť aj horšie a všetci čo by chodili po chodbe by sa na vás dívali, ako vykonávate potrebu.
3. Podľa potrieb obvinených sa zriaďujú fajčiarske a nefajčiarske cely. Pretože je Kočner nefajčiar, iste toto opatrenie uvíta.
4. Obvinený môže používať vlastný odev, bielizeň a obuv, ak sú hygienicky nezávadné a má zabezpečenú ich pravidelnú obmenu na vlastné náklady. Je to drobnosť, ale človeku vo výkone väzby iste dobre padne, že nemusí byť v rovnošate.
5. Obvinený môže na vlastné náklady používať v cele vlastný rádioprijímač a televízny prijímač napájané z vlastného zdroja, ktorý je ich súčasťou. Toto je jednoznačné pozitívum. Aj keď zákon, ktorý všetky tieto veci upravuje je z roku 2006, nie je v ňom zmienka o internete.
 
A teraz negatíva:
1. Obvinený má právo na sprchovanie najmenej dvakrát v kalendárnom týždni. To je pre človeka dnešnej doby skutočné utrpenie. Našťastie sa v zákone uvádza slovíčko najmenej.
2. Obvinený má právo zúčastniť sa denne na vychádzke v určenom otvorenom priestore ústavu v trvaní najmenej jednej hodiny. Pre každého človeka je toto veľmi negatívne obmedzenie.
3. Obvinený môže mať pri sebe v cele hodinky, fotografie, vlastné knihy, časopisy, študijné materiály, písomnosti týkajúce sa trestnej veci, v ktorej je v čase výkonu väzby stíhaný, ako aj písomnosti týkajúce sa iných právnych vecí obvineného. Tiež nic moc, ale lepšie ako vôbec nič.
4. Obvinený má právo prijať návštevu najmenej raz za kalendárny mesiac v trvaní najmenej dvoch hodín v čase určenom riaditeľom ústavu. Na návšteve sa môže zúčastniť najviac päť osôb vrátane detí; našťastie sa nemyslia deti obvineného. Predstava, že so svojimi blízkymi, bude raz za mesiac na dve hodiny iste nikoho nepoteší, najmä ak sa vezme do úvahy, že väzba môže u nás trvať až 5 rokov. Deti vám vyrastú, ani neviete ako. Návšteva sa vykoná v miestnosti ústavu na to určenej bez priameho kontaktu medzi obvineným a návštevou a za prítomnosti príslušníka zboru. Brrŕŕŕ
5. Obvinený má právo najmenej dvakrát za kalendárny mesiac telefonovať najmenej 20 minút v čase určenom v ústavnom poriadku prostredníctvom telefónneho zariadenia umiestneného v ústave najviac piatim osobám, ktorých meno, priezvisko, adresu a telefónne číslo uvedie vo svojej písomnej žiadosti. Teda žiaden mobil a volať môžete len tým, ktorých vám schváli riaditeľ ústavu.
6. Obvinený má právo raz za tri mesiace prijať balík s vecami osobnej potreby obsahujúci fotografie, vlastné knihy, časopisy, študijné materiály, potreby na korešpondenciu a iné veci osobnej potreby povolené riaditeľom ústavu. Teda pilník sa k vám tak skoro nemusí dostať.
 
Iba z týchto pár bodov vidieť, že byť vo väzbe nie je žiaden med. Možno človek, ktorý žije svoj bežný život v chudobe a zlých sociálnych a životných podmienkach nemusí mať so znášaním takýchto podmienok až také problémy, avšak pre normálne socializovaného človeka sú takéto podmienky skutočným utrpením.
Kočner vyzerá byť mentálne silný. Dokáže však odolať podmienkam a tlaku výkonu väzby? Nezrúti sa? Dokáže väzbu absolvovať v psychickom zdraví, bez toho, aby utrpel zásadnú ujmu? Ústav musí zabezpečiť pre obvineného psychologické služby, ak si jeho psychický stav vyžaduje odbornú pomoc psychológa. Bude Kočner takéto služby potrebovať? Možno so zrútením osobnosti tak trochu kalkuluje aj prokurátor a očakáva následnú spoluprácu obvineného. Ak sa však Kočner nezloží a bude prepustený (teda nebude uznaný vinným), bude to zlá správa pre všetkých (ľudí v pozadí), ktorí sa na jeho vzatí do väzby podieľali, pretože pomsta, to je to, čo s najväčšou pravdepodobnosťou bude Kočnera udržiavať pri psychickom zdraví. A potom vinníci tohto jeho väzobného stíhania zažijú pár bezsenných noci a pravdepodobne to nebude Na pranieri, čoho sa budú obávať najviac.
Príspevok Čo čaká Kočnera vo výkone väzby? Zlomí ho to? zobrazený najskôr Hlavné správy.