Ak sa na verejnosti spustí debata o platoch, väčšinou to skončí hromadnou hádkou a vzájomnými nesúhlasmi a nespokojnosťou. Všetci by sme si priali, aby životná úroveň v našej krajine vyzerala ako tá vo Švajčiarsku, ale naša ekonomika jednoducho nedokáže západným krajinám aspoň po platovej stránke konkurovať. Na druhej strane, v západných krajinách sa s vyššími platmi zvyšujú aj náklady na život, a tak sme sa rozhodli pozrieť na to, čo by si mohol dovoliť v jednotlivých krajinách sveta obyčajný človek s priemernou slovenskou výplatou.

Oficiálne informácie o výške priemernej mzdy za celý rok 2016 ešte Štatistický úrad nezverejnil, takže budeme brať údaje za prvý štvrťok roku 2016, kedy sa priemerná mzda v našom hospodárstve vyšplhala na úroveň 867 eur. Môžeme predpokladať, že priemerná mzda potom o čosi narástla, takže sa jednoducho budeme pohybovať okolo hranice 900 eur, takže čistá priemerná mzda by sa mohla zastaviť na úrovni okolo 770 eur.

Aby sme porovnali to, ako by asi vyzeral život ľudí s priemernou slovenskou výplatou v rôznych krajinách sveta, vytvorili sme si štyri základné kategórie v znení bývanie, jedlo, doprava a voľný čas, do ktorých budeme umiestňovať špecifické položky a potom ich porovnáme s tým, ako to v súčasnosti vyzerá u nás. Zároveň sme pri našom porovnávaní používali výlučne údaje z portálu Numbeo.com, kde nájdeš všemožné informácie o priemerných cenách a mnohých ďalších faktoroch.

Francúzsko – čistá priemerná mzda 1700 eur

BÝVANIE: Niet pochýb o tom, že sa naši západní susedia môžu pochváliť vyšším životným štandardom v porovnaní so Slovákmi, ale vyššie sú tam aj ceny. Začneme napríklad 1-izbovým bytom v centre mesta, pri ktorom priemerná výška nájomného dosahuje 670 eur. Mimo centra by si za jednoizbový byt zaplatil okolo 520 eur a čím viac izieb by si chcel, tým viac by si sa musel buchnúť po vrecku. V prípade trojizbového bytu v centre mesta by to bolo až 1100 eur, takže len samotné nájomné by presiahlo výšku priemernej slovenskej výplaty. Ani zďaleka to však nie je všetko. Energie by ti z rozpočtu stiahli ďalších 100 až 130 eur, takže ak by si chcel bývať v jednoizbovom byte mimo centra a uskromnil by si sa, len za bývanie by si mesačne v priemere zaplatil 620 eur.

JEDLO: Pri návšteve reštaurácie s dostupnými cenami by si za jeden pokrm zaplatil asi 12 eur, pričom trojchodové menu pre dvoch v reštaurácii strednej kvality by stálo 50 eur. Čo sa týka potravín, 1 kilogram kuracích pŕs stojí okolo 10 eur, banánov 1,8 eura, pollitrové pivo zase 1,5 eura, 12 vajec 2,6 eura a obyčajný liter mlieka 0,9 eura.

DOPRAVA: Za liter benzínu by si vo Francúzsku zaplatil okolo 1,26 eura, takže benzín nie je v porovnaní so Slovenskom až na takej odlišnej úrovni, ale mesačný lístok pre dospelého v MHD stojí v krajine galského kohúta až 60 eur.

VOĽNÝ ČAS: Internet by ťa stál asi 25 eur mesačne a priemerná cena za lístok do kina sa vo Francúzsku pohybuje okolo 10 eur, mesačný vstup do posilňovne okolo 40 eur a keby si mal záujem o bežné topánky značky Nike, vyšli by ťa na minimálne 80 eur. Balíček cigariet potom dosahuje cenu asi 7 eur.

VERDIKT:

Ak by si býval v jednoizbovom byte mimo centra mesta a šetril by si na energiách, za bývanie by si zaplatil 620 eur. Lístok na mestskú hromadnú dopravu by stál okolo 60 eur, čo by si zaplatil aj za 10 kilogramov kuracích pŕs mesačne, k čomu by si samozrejme pridal aj permanentku do posilňovne za 40 eur. Na bežný nákup by si sa musel vybrať minimálne dva až trikrát mesačne a v obchode by si nechal určite minimálne 150 až 200 eur, takže už v tejto chvíli dokopy atakujeme hranicu 900 eur a to by si sa musel mimoriadne uskromniť. S hrubou priemernou mesačnou mzdou by si vo Francúzsku osamote teda ledva vyžil, ale pri čistej mzde 770 eur by to bol doslova zápas o prežitie.

Spojené štáty americké – čistá priemerná mzda 2680 eur

BÝVANIE: Spojené štáty americké sú notoricky známe tým, že cena bývania je tam mimoriadne vysoká. Množstvo mladých ľudí býva aj po škole v byte s jedným či viacerými spolubývajúcimi, čo nie je prekvapujúce pri priemernom mesačnom nájme v centre mesta až 1100 eur. Mimo centra by to bolo okolo 840 eur. Trojizbový byt sa pohybuje okolo 1800 eur mesačne. Cena energií je potom v USA o čosi nižšia ako u nás, takže by ťa v jednoizbovom byte vyšli na asi 100 eur.

JEDLO: Za pokrm v cenovo dostupnom podniku by si zaplatil okolo 11 eur a večera pre dvoch v reštaurácii strednej úrovne by ťa vyšla na 45 eur. Za kilogram kuracích pŕs v USA zaplatíš asi 8 eur, kilo banánov ťa vyjde na 1,4 eura, ale za kilogram paradajok či pomarančov budeš musieť vysoliť až 3,5 eura. Lepšie na tom nie sú ani zemiaky, keďže kilogram tam stojí okolo 2,3 eura.

DOPRAVA: Američania sa už tradične tešia nízkym cenám benzínu, pretože za liter platia okolo 55 centov, ale mesačný lístok v mestskej hromadnej doprave stojí až 60 eur, čo je oproti Slovensku značný rozdiel.

VOĽNÝ ČAS: Cena mesačnej permanentky do posilňovne je podobná, a teda okolo 32 eur, na druhej strane lístok do kina by ťa vyšiel na 10 eur. Internet by ťa však vyšiel na viac než 40 eur mesačne, čo je v porovnaní so slovenskými cenami obrovský skok. Na bežné topánky značky Nike by si v obchodoch natrafil za asi 65 eur a ak fajčíš, potom si musíš pripraviť ešte ďalších 6 eur za balíček cigariet.

VERDIKT:

Niektoré položky sú v USA dokonca lacnejšie ako u nás, ale cena bývania a najmä potravín by tvoju priemernú slovenskú mzdu vyšťavila už približne v polovici. Ak by si býval mimo centra v jednoizbovom byte, aj s energiami by ťa to vyšlo 940 eur a už v tejto chvíli sme prekročili hranicu. Ceny potravín sú tam asi o 90 percent vyššie ako u nás, takže zo 150-eurového nákupu pre jedného človeka by sa v USA stal nákup minimálne 250-eurový. A to ani nehovoríme o tom, že ďalších 30 eur za permanentku do posilňovne a najmä 60 eur za lístok na MHD, pri ktorom ťa už lacnejšie v mnohých oblastiach vyjde cesta autom, by tvoj slovenský plat jednoducho nezvládol. Ak teda zarábaš priemerný slovenský plat, do Spojených štátov amerických s ním určite nechoď.

 

Rusko – čistá priemerná mzda 540 eur

BÝVANIE: Dalo by sa povedať, že cena bývania v Rusku je porovnateľná s tou našou. Za jednoizbový byt mimo centra zaplatíš 330 eur, za rovnaký byt v centre asi 470 eur a keby si sa chcel buchnúť po vrecku a prenajať si trojizbový byt priamo v centre, stálo by ťa to asi 820 eur. Energie by ťa vyšli lacnejšie ako u nás, takže len okolo 65 eur, takže jednoizbový byt mimo centra aj s energiami by z teba mesačne vytiahol menej než 400 eur.

JEDLO: Za jedlo v dostupnej reštaurácii by si dal 7,5 eura, za večeru pre dvoch ľudí zase 30 eur. Pri návšteve obchodu s potravinamiby si zistil, že chlieb je tam o polovicu lacnejší a stojí 50 centov, vajcia zase 1,1 eura a 1 kilogram kuracích pŕs slušných 3,5 eura. Kilogram zemiakov stojí 40 centov, banány len 1 euro a drahšie sú napríklad paradajky s cenou 1,9 eura.

DOPRAVA: Aj v Rusku by bola radosť jazdiť vlastným autom, pretože liter benzínu tam stojí len necelých 60 centov a aj keby si auto nemal, mesačný lístok na MHD by ťa vyšiel na 25 eur.

VOĽNÝ ČAS: Internet by si človek zaobstaral za asi 6 eur mesačne, avšak permanentky do posilňovne sú v Rusku o čosi drahšie a stoja okolo 34 eur, ale priemerná cena lístku je len 5,4 eura, takže kultúrny zážitok by si tam človek mohol užívať častejšie. Za topánky Nike si však Rusi pýtajú 75 eur a ceny oblečenia sú celkovo aspoň o 20 percent vyššie ako tie na Slovensku, takže v tom by mohol byť menší problém. Naopak, pre fajčiarov máme dobrú správu, pretože balíček cigariet tam stojí len 1,5 eura.

VERDIKT:

Ak by si za bývanie aj s energiami zaplatil 400 eur, na potraviny a jedlo okolo 100 až 150 eur, jazdil by si tam v MHD za 25 eur a doprial by si svojmu telu aj zdravý životný štýl v posilňovni za 35 eur, potom by sa ti v Rusku za priemernú slovenskú výplatu život mohol celkom páčiť. Mohol by si sa pokojne párkrát mesačne rozmaznávať návštevami reštaurácií a priestoru by bolo aj na chodenie do kina či neresti ako cigarety, pretože za jeden balíček tam zaplatíš toľko, čo za polovicu balíčka u nás.

Argentína – čistá priemerná mzda 733 eur

BÝVANIE: Jednou z mála vecí, ktoré sú v Argentíne o čosi lacnejšie ako na Slovensku je určite cena bývania. Za jednoizbový byt mimo centra zaplatíš okolo 275 eur, v centre zase 350 eur. Trojizbový byt priamo v centre by ťa potom vyšiel na 670 eur, takže výška nájomného je oproti tomu slovenskému nižšia, čo platí aj pri energiách, veď za mesiac by si pri živote osamote zaplatil len okolo 40 až 50 eur.

JEDLO: Argentína však nie je ani zďaleka lacná v oblasti služieb ako reštaurácie. Za obyčajný pokrm dáš v reštaurácii aspoň 8,5 eura a večera pre dvoch ťa priemerne vyjde na 30 eur. Ak sa potom pozrieme na ceny potravín, tie sú napríklad pri ovocí a zelenie podobné, veď banány stoja okolo 1,5 eura, pomaranče 1,3 eura a zemiaky 80 centov, lenže mlieko či chleba vedia byť drahšie aj o 50 až 70 percent v porovnaní s našou krajionu. Chlieb tam teda kúpiš za 1,4 eura, pričom u nás ťa vyjde asi 85 centov. 1 kilogram kuracích pŕs ťa napokon bude stáť 4,8 eura.

DOPRAVA: Liter benzínu je v Argentíne o čosi lacnejší s cenou 1 až 1,1 eura a platí to aj pri mesačnom lístku na MHD, ktorý by ti rozpočet zmenšil len o 17 eur.

VOĽNÝ ČAS: V Argentíne si však za mesačnú permanentku do posilňovne priprav aspoň 33 eur, ale lístok do kina tam našťastie stojí takmer na chlp rovnako ako u nás. Internet by ťa vyšiel na minimálne 30 eur mesačne a oblečenie je tam mimoriadne drahé, v priemer pokojne aj o 60 percent, keďže bežné Nike topánky tam stoja aj 100 eur a nákup v obchodoch ako Zara či H&M sa ti v porovnaní so Slovenskom predraží o viac než 50 percent. Argentínčania majú napokon aspoň lacnejšie cigarety, ktoré tam stoja 2,4 eura.

VERDIKT:

Za jednoizbový byt mimo centra mesta by si sa mesačne v Argentíne mohol vojsť do rozpočtu okolo 320 eur a pri pohľade na ceny potravín to vidíme podobne ako u nás. Problém by určite nastal v momente, kedy by si potreboval hromadu nového oblečenia, keďže napríklad ženské šaty v Zare by ťa tam vyšli 50 eur, pričom na Slovensku by rovnaký kus stál len 30. Cestovanie, či už autom alebo MHD, je v Argentíne o čosi výhodnejšie ako u nás, takže tam by si veľa peňazí nestratil, a teda by si so 770 eurami čistej slovenskej priemernej mzdy mohol v Argentíne vyžiť celkom slušne. Vyššie ceny oblečenia ti vykompenzujú nižšie ceny za dopravu a bývanie, takže Argentíne by si možno mohol dať šancu.

Keňa – čistá priemerná mzda 279 eur

BÝVANIE: Pri pohľade na priemernú mzdu sa človeku ani nechce veriť, že jednoizbový byt mimo centra stojí v Keni 120 eur a v centre až 220 eur. Za trojizbový priamo v centre by si potom dal 600 eur, takže priemerný Keňan očividne nemá šancu na veľmi vysoký životný štandard. Cena za energie sa potom pohybuje okolo 15 až 40 eur mesačne podľa toho, koľko ich spotrebuješ a v akom veľkom byte bývaš.

JEDLO: Je jasné, že v tejto africkej krajine by si mohol ušetriť aspoň na jedle, pretože pokrm v bežnej reštaurácii dostaneš za 3 eurá a svoju priateľku by si na večeru mohol pozvať za asi 22 eur. Na druhej strane, ceny jedla v bežných obchodoch vedia niekedy aj nemilo prekvapiť, ale celkovo sú o pár percent nižšie. Za kilogram kuracích pŕs tam dáš 5,4 eura, banány ťa budú stáť 1,1 eura a zemiaky zase 90 centov.

DOPRAVA: Možno ti to príde ako bláznivé, ale za mesačný lístok na MHD zaplatíš v Keni 26 eur, takže o niekoľko centov v priemere viac ako u nás. Liter benzínu ťa však vyjde na 84 centov, čiže v tomto ohľade to majú Keňania výhodnejšie.

VOĽNÝ ČAS: Cena za internet je mimoriadne vysoká, keďže dosahuje pokojne aj 40 eur. Posilňovne nie sú v Keni rozšírené až na takej vysokej úrovni ako v Eúrope, čo je pochopiteľné, a tak si tam za mesačnú permanentku pýtajú až 38 eur. Lístok do kina je tam našťastie lacnejší na úrovni 5,3 eura a rovnako sú na tom aj topánky Nike, ktoré tam kúpiš za 40 eur. Oblečenie vo všeobecnosti by si v Keni asi nakupoval rád, pretože jeho ceny su o dosť výhodnejšie ako tie naše. Platí to aj o cigaretách, keďže jeden balíček stojí 1,7 eurá.

VERDIKT:

Pri bývaní by si sa mesačne pokojne zmestil pod hranicu 150 eur, dva či tri veľké nákupy potravín by ťa vyšli o čosi lacnejšie ako na Slovensku a pokojne by si mohol fajčiť koľko len chceš. Ak by si však rád navštevoval posilňovňu, musel by si tých 38 eur zaplatiť a to isté platí aj o MHD, za ktorú by si dal rovnakú sumu ako u nás. Dovolíme si tvrdiť, že s priemernou slovenskou výplatou by si v Keni mohol žiť na veľmi vysokej úrovni a nemusel by si sa takmer vôbec obmedzovať, lenže pri takýchto krajinách treba zobrať do úvahy aj ďalšie faktory a nielen výšku nákladov na život.

Vietnam – čistá priemerná mzda 260 eur

BÝVANIE: Vietnam si v súčasnosti mnohí Slováci vyberajú ako svoj nový domov najmä kvôli tomu, že tam človek zo slovenského platu vyžije aj niekoľko mesiacov na veľmi vysokej úrovni. Za jednoizbový byt mimo centra tam zaplatíš 230 eur, v centre zase 360 eur a trojizbový byt v centre by ťa zase vyšiel 850 eur. Ceny energií sú vo Vietname radikálne nižšie, takže v jednoizbovom byte by ti mesačne vystačilo aj 20 či 30 eur.

JEDLO: Najmä ceny jedla sú dôvodom, prečo Slováci Vietnam milujú. Keď za pokrm v bežnej reštaurácii zaplatíš 1,6 eura a za večeru pre dvoch v reštaurácii na úrovni len 16 eur, určite chápeš, že to srdce turistu mimoriadne poteší. Čo sa týka potravín v obchodoch, tie sú o čosi lacnejšie ako u nás, ale nájdu sa aj produkty, za ktoré by si zaplatil viac. Mlieko tam stojí 1,2 eura, kilogram kuracích pŕs 3,5 eura a banány len 85 centov za kilo. Zemiaky sú o čosi drahšie ako u nás, keďže stoja 85 centov za kilogram, ale ide len o veľmi minimálne rozdiely.

DOPRAVA: Za mesačný lístok do vietnamskej MHD by si zaplatil krásnych 6 eur a liter benzínu by ťa vyšiel na 70 centov, takže je jasné, že s transportom a najmä jeho cenou by v tejto ázijskej krajine problém nebol.

VOĽNÝ ČAS: Za internet tam dáš asi 10 eur mesačne a permanentka do posilňovne si aj vo Vietname drží cenu okolo 23 eur, čo je porovnateľné so Slovenskom a cena Nike topánok je dokonca drahšia, keďže by ťa stáli až 70 eur, ale oblečenie vo všeobecnosti je vo Vietname asi o 10 či 20 percent lacnejšie. Lístok do kina tam stojí približne 4 eurá, lenže do Vietnamu prichádzajú mnohé filmy o čosi neskôr, a ak rád fajčíš potom pre teba máme skvelé správy, pretože balíček cigariet tam stojí len 95 centov.

VERDIKT:

Ak sa na výšku životných nákladov vo Vietname pozrieš vo všeobecnosti, musí ti byť jasné, že by si tam s priemernou slovenskou výplatou vedel žiť ako kráľ. Za 250 eur by si mohol mať prenajatý jednoizbový byt a keby si sa aj každý deň trikrát stravoval v obyčajnej reštaurácii, za jedlo by si dal mesačne len okolo 180 eur bez akejkoľvek námahy a varenia. O doprave snáď ani nemusíme hovoriť, pretože mesačný lístok na MHD za 6 eur je vysnívaná cena každého Slováka a cigarety za menej ako euro určite fajčiarov potešia. Keby si teda bol dosť odvážny a investoval do letenky do Vietnamu, pričom by si mohol pracovať za slovenskú výplatu z tejto ázijskej krajiny, tak zrejme nemáš čo riešiť.