Moskva 16. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Steven Governo)
 

Vedľa leteckého polygonu NATO, ktorý sa stavia v litovskom meste Kazlų Rūda 60 km od hranice s Ruskom, čoskoro vznikne i nová letecká základňa aliancie, myslí si vojenský spravodajca Sputnika Alexandr Chrolenko.

Ilustračné foto

Len 4 kilometre od Kazlų Rūda se nachádza letisko s pristávacou dráhou, bunkre a hangáre. Okrem iného 14. augusta americký prezident Donald Trump podpísal zákon o rekordnom vojenskom rozpočte USA. Podľa tohto dokumentu Pentagon musí analyzovať možnosť prechodu misie vzdušnej polície NATO v Pobaltí k misii PVO.
Preto je potrebná nová rozvinutá infraštruktúra, takže komplex v Kazlų Rūda sa môže stať plnohodnotnou základňou NATO, domnieva sa expert.
Fakticky americká armáda dostala rozkaz rozmiestniť sa v Pobaltí a byť tam v stálom stave pohotovosti kvôli vojne s Ruskom. Podľa Chrolenka rozhodnutie o začiatku vojny môže byť prijaté pod akoukoľvek zámienkou, ktorá je vhodná pre USA, vrátane opakovanej „otravy Skripaľa”.
Chrolenko dodáva, že pre Litvu projekt zapríčiní veľa nepríjemných prekvapení. Teraz na hlavy Litovcov s veľkou pravdepodobnosťou môžu spadnúť bomby a rakety NATO, ako k tomu došlo v Estónsku, kde vojaci neboli schopní zmonitorovať dráhu americkej rakety.
Táto skutočnosť dokazuje, že vzdušný priestor východného krídla NATO nie je chránený pred starými americkými raketami AIM-120 AMRAAM. Pre zachytenie najnovších rakiet, napríklad ruských komplexov Iskander alebo Kalibr nemajú prostriedky.
Podľa Chrolenka je tvrdá odpoveď Moskvy na pokračujúcu militarizáciu pobaltského regiónu a posilnenie skupín USA a NATO pri ruských hraniciach otázkou času.
 

Príspevok Čo bude nasledovať po výstavbe polygonu NATO v Litve? zobrazený najskôr Hlavné správy.