Washington 31. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/David Goldman)

V roku 2017 sme sa posunuli k svetu, kde sa všetci poznáme akosi menej, v ktorom je na vzostupe polarizácia, myslí si editor americkej spravodajskej televízie CNN Nic Robertson.
Na snímke sídlo CNN v Atlante

Demokrati verzus republikáni, sunniti verzus šiiti a militantní islamisti proti všetkým.
Katalánci verzus Španieli, zástancovia verzus odporcovia brexitu, nacionalisti verzus liberáli. Akoby sa od nás žiadalo, aby sme si na každom kroku vybrali jednu zo strán. “Do tejto situácie sme sa nedostali náhodou. Politické vetry – teraz posilňované vzostupom autokratických lídrov – posúvajú a menia diskurz na celej planéte. Tento trend ešte zosilňujú megafóny sociálnych médií,” napísal Robertson.
Novinár si myslí, že na tejto trajektórii sme boli už dlhšie, ale práve v roku 2017 tento trend zosilnel. Otázne je, či naša “loď” tento vietor prežije alebo stroskotá. To bude podľa Robertsona závisieť od toho, či si všimneme varovné signály a či začneme konať.
Ak sa tak nestane, bude rastúci počet siláckych lídrov na celom svete presadzovať svoju rozdeľujúcu agendu bez ohľadu na nebezpečia s tým spojené.
Podľa Robetsona bol tento rok špecifický. V tejto súvislosti spomenul nástup Donalda Trumpa do funkcie prezidenta USA, ako aj viaceré krízy a vojny na Blízkom východe, ktoré ešte viac polarizovali tamojšie regióny.
Severná Kórea sa stala viac konfrontačnou, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan viac autoritárskym, Čína mocnejšou a jej susedia ustráchanejšími. Ruský prezident Vladimir Putin si udržal moc a silu, zatiaľ čo Európa sa rozhádala pre utečeneckú krízu. Pridal sa aj brexit a vzostup nacionalizmu v Európe, ako aj odstúpenie USA od parížskej klimatickej dohody.
“Pchanie hláv do pohyblivých pieskov populizmu, nacionalizmu a rozdelení nezastaví nevyhnutný úpadok prosperity” súvisiaci s obmedzenými zdrojmi našej planéty, napísal editor CNN.
Zároveň zdôraznil, že v roku 2018 musia svetoví lídri zabojovať proti všetkým rozdeleniam a vyvinúť úsilie na “stavanie mostov”. Inak bude priepasť medzi nami všetkými ďalej rásť, domnieva sa Robertson.