Paríž 14. apríla 2017 (HSP/cnn/Foto: TASR/AP-David Goldman)

Televízna stanica CNN vidí paralelu medzi nastávajúcimi prezidentskými voľbami vo Francúzsku a uplynulými voľbami v USA. Táto podobnosť je “hrozivá”, keďže naznačuje, že voľby by mohla vyhrať Marine Le Penová, nakoľko predpokladajú, že predbežné percento sympatií voči tejto kandidátke môže byť v skutočnosti omnoho vyššie, než to, ktoré dokazujú súčasné prieskumy verejnej mienky

Ilustračná snímka

Prezidentské voľby v USA v roku 2016 boli plné prekvapení a celému svetu ukázali, ako sa napriek takmer totožným prognózam zo všetkých strán môže výsledok zvrtnúť úplne inak. CNN sa teraz nazdáva, že francúzske voľby sa až príliš podobajú na tie americké, a to v mnohých ohľadoch, čo je “hrozivé”.

David A. Andelman, ktorý o tom publikoval článok na CNN, tvrdí, že francúzske médiá sa správajú presne ako americká médiá pred voľbami: “korunujú jedného z vedúcich kandidátov ako víťaza ešte pred samotným hlasovaním.”

Francúzske noviny Le Monde sa totiž opýtal čitateľov nasledovnú otázku: “Akoby podľa vás vyzerali prvé mesiace prezidentského úradu Emmanuela Macrona?”, čo podľa Andelmana evokuje nedávnu minulosť, keď americké médiá prehlasovali, že Hillary Clintonová nemôže prehrať. Niektoré noviny ako napríklad Huffington Post jej dokonca dávali až 98,2% šancu na výhru.

Andelman sa nazdáva, že dvaja horúci kandidáti, Le Penová a Macron, sú obaja “alarmujúci”. Le Penová z dôvodu, že chce odviesť Francúzsko z Európskej únie, zbaviť ho spoločnej meny euro a “vysporiadať sa s islamizáciou”, a Marcon zasa pre to, že “nemá za sebou žiadnu hybnú silu politickej strany, ktorá by ho mohla podporovať v ťažkých bojoch v parlamentnom zhromaždení.”

Väčšina prieskumov verejnej mienky indikuje len malý rozdiel medzi Macronom a Le Penovou v prvom kole. CNN si však myslí, že prieskumy sú mylné a predpokladá, že výsledok Le Penovej bude ďaleko vyššie číslo. Vysvetľuje to tým, že množstvo podporovateľov Le Penovej sa pre médiá nevyjadruje a netrávi toľko času na internete, kde sa uskutočňuje väčšina francúzskych prieskumov.

Ďalším hlavným faktorom šokujúceho výsledku volieb majú byť aj škandály ohľadom finančnej korupcie, ktorým čelí kandidát Fillon. “Le Penová je zasa imúnna voči akémukoľvek škandálu”, komentuje Andelman, pričom ju porovnáva k prezidentovi Trumpovi: “ona je skôr ako niekto, koho už viackrát prehlásili mimo hry…”

Napokon sa Andelman vo svojom komentári pre CNN dotýka aj “fake news” a ruského angažovania sa, ktoré americké médiá udávajú za hlavný dôvod prehry Hillary Clintonovej. Opiera sa pritom o nedávne stretnutie Le Penovej s Putinom v Moskve a o výrok prezidenta Putina, keď povedal, že Le Penová je “favorizovaným kandidátom Kremľa”. Tiež sa nazdáva, že v tejto súvislosti ruskí hackeri produkujú “fake news”, aby jej pomohli.

Prvé kolo francúzskych prezidentských volieb sa uskutoční 23. apríla, druhé kolo, ktoré bude bojom medzi kandidátmi na prvom a druhom mieste z prvého kola, sa uskutoční 7. mája.