Washington 22. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Demokratická kandidátka za prezidentku USA Hillary Clintonová získala v novembrových voľbách o takmer 2,9 milióna viac hlasov ako jej republikánsky súper Donald Trump, ktorý však vďaka tamojšiemu volebnému systému celkovo zvíťazil.

Na snímke Hillary ClintonováNa snímke Hillary Clintonová

Clintonová vďaka takto vysokému rozdielu drží pomyselné prvenstvo medzi doposiaľ piatimi americkými kandidátmi za prezidenta, ktorí napriek zisku vyššieho počtu jednotlivých hlasov, v celkovom súčte prehrali.

Agentúra AP uvádza, že v súlade s potvrdenými výsledkami amerických prezidentských volieb získala Clintonová 65.844.610 – a teda 48 percent zo všetkých odovzdaných hlasov.  Naproti tomu Trump získal 62.979.636 – a teda 46 percent odovzdaných hlasov.

Clintonovej prehra napriek zisku vyššieho počtu hlasov je možná vďaka americkému volebného systému, podľa ktorého sa hlasy voličov každom štáte pretavujú do hlasov voliteľov a tých získal viac Trump.

Podobný osud postihol v roku 2000 aj demokratického kandidáta Ala Gora, ktorý získal o 540.000 hlasov viac než jeho súper a zároveň víťaz volieb George W. Bush.

Práve Al Gore a Clintonová sú jedinými dvoma neúspešnými prezidentskými kandidátmi, ktorí v uplynulom storočí predstihli v počte odovzdaných hlasov svojich úspešnejších rivalov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.