Washington 31. októbra 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Matt Rourke)

Hillary Clintonová podľa zverejnených informácií vynaložila viac ako 10 miliónov dolárov na financovanie kampane, ktorá viedla k vytvoreniu neslávneho spisu “Trump-Rusko.” V tomto prípade by mohlo ísť aj o pranie špinavých peňazí, uviedol Trey Gowdy, člen Snemovne reprezentantov Spojených štátov za štát Južná Carolina.
Na snímke Hillary Clintonová

V rozhovore pre agentúru Fox News zástupca Republikánskej strany obvinil Clintonovú, že vo svojej kampani nedodržala zákonne normy transparentného financovania.
Trey Gowdy pripomenul odhalenia Washington Post z minulého týždňa, ktoré uvádzajú, že právnik z Clintonovej kampane z roku 2016 spoločne s Demokratickým národným výborom (DNC) zaplatili spoločnosti Fusion GPS milióny dolárov. Spoločnosť najala bývalého britského spravodajského agenta Christophera Steeleho, aby preskúmal údajné vzťahy medzi kampaňou Donalda Trumpa a Ruskom počas republikánskych primárok v mene sponzora GOP, pričom peniaze demokratickej strany výrazne pomohli tomuto vyšetrovaniu.
Peniaze údajne prešli cez advokátsku kanceláriu Perkins Coie a boli účtované ako právne poplatky v rámci kampane Hillary Clintonovej. Gowdy tvrdí, že tu môže ísť o pranie špinavých peňazí.
“Nie som odborník na volebný zákon, ale nerozumiem absurdnosti, že niekto môže minúť všetky svoje peniaze na kampaň len tým, že si najme právnickú firmu,” povedal.
“Predstavte si, že keby ste vy a ja riadili Kongres a najmeme si právnickú firmu a povieme im:” Hej, budete mať na starosti celú propagáciu, objednáte reklamný priestor v médiách, bilboardy, najmete všetkých odborníkov a my to všetko zaúčtujeme “praním” prostredníctvom advokátskej kancelárie. Nemôžem prísť na nič, čo by bolo viac proti zákonom o transparentnosti.”
Gowdy takisto kritizoval demokratický tábor za neschopnosť identifikovať konkrétnych jednotlivcov, ktorí schválili financovanie predmetnej kampane.
“Nikto si zrazu nemôže spomenúť, kto zaplatil 10 miliónov dolárov právnickej firme, aby urobil túto kampaň. Takže majú vlastne dva problémy, pamäť a potom nedostatok transparentnosti  – podozrenia z prania špinavých peňazí prostredníctvom advokátskej kancelárie. ”
Vyšetrovanie vyústilo do neslávneho “špinavého spisu”, ktorý obvinil kampaň Donalda Trumpa, že má silné väzby s ruskou vládou. Obsah dokumentácie bol zverejnený spoločnosťou BuzzFeed v januári 2017. Niektoré americké médiá v tom čase tvrdili, že aspoň časť dokumentácie bola niekoľko mesiacov známa niektorým americkým úradníkom a reportérom.