Soul 18. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

Agresívna rétorika namierená voči Severnej Kórei je “nebezpečná a krátkozraká”. Počas návštevy juhokórejskej metropoly Soul to dnes vyhlásila bývalá šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová, ktorú citovala agentúra Reuters. 
Na snímke bývalá šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová

Hroziť rozpútaním vojny na Kórejskom polostrove je podľa nej kontraproduktívne. Namiesto “povýšeneckých” hrozieb treba – ako uviedla – zintenzívniť diplomatické snahy a pritvrdiť medzinárodný tlak na Pchjongjang, aby opäť zasadol k rokovaciemu stolu.
“(V otázke KĽDR) sa netreba uchyľovať k bojovným a agresívnym (vyjadreniam). Vyvolávanie šarvátok len vyvoláva úsmev na tvári (severokórejského vodcu) Kim Čong-una,” povedala Clintonová na medzinárodnom diskusnom fóre v Soule.
Podľa agentúry Reuters v tejto súvislosti nepriamo narážala na amerického prezidenta a svojho súpera z vlaňajšej prezidentskej kampane Donalda Trumpa a jeho konfrontačne ladené vyjadrenia na adresu KĽDR. “Urážky na Twitteri prospeli Severnej Kórei; nemyslím si, že by prospeli Spojeným štátom,” uviedla Clintonová.
Zároveň vyzvala Čínu na striktnejšie uplatňovanie sankcií, ktoré majú donútiť Pchjongjang k zastaveniu jeho raketového a jadrového programu.
Napätie vo vzťahoch medzi USA a KĽDR sa vystupňovalo po sérii severokórejských raketových a jadrových skúšok, čo vyvolalo obavy z možného vypuknutia vojnového konfliktu na Kórejskom polostrove.
Zástupca severokórejského veľvyslanca pri OSN Kim In-rjong v pondelok vyhlásil, že situácia “dospela do rizikového bodu a jadrová vojna môže vypuknúť v ktorúkoľvek chvíľu”. Žiadna krajina na svete nie je podľa neho vystavená “takej tvrdej a priamej jadrovej hrozbe od USA ako Severná Kórea,” ktorá má preto právo sa brániť.
Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v nedeľu uviedol, že diplomatické úsilie o vyriešenie severokórejskej krízy “bude pokračovať až zhodenia prvej bomby”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.