Bratislava 1. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Členstvo v Európskej únii (EÚ) prinieslo Slovensku nové možnosti. Občania môžu voľne cestovať, pracovať a študovať kdekoľvek v rámci Únie. Otvorenosť im pomáha v poznávaní. Členstvo v Únii zároveň pomáha Slovensku ekonomicky. Pri príležitosti 13. výročia vstupu Slovenska do EÚ (1.5.2004) to pre TASR povedal bývalý europoslanec a súčasný poslanec Národnej rady SR Jaroslav Paška (SNS).
Ilustračné foto

V Únii je podľa neho pestrosť, ktorá nás obohacuje, ale zároveň môže vytvárať aj isté nedorozumenia. Tieto treba podľa Pašku riešiť pokojne. Pripomína aj jeden z problémov Únie, migračnú krízu. Je rád, že sa Slovensku darí presadzovať svoje postoje. Otázna je podľa Pašku budúcnosť EÚ a teda zmeny, ktoré by mali nastať. “Je veľa otázok o budúcnosti Únie a treba hľadať vhodné formy komunikácie, aby sme sa nerozhádali,” zdôraznil.
Podpredsedníčka Mosta-Híd a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská na sociálnej sieti Facebook pripomína, že byť v Únii je predovšetkým príležitosť. Poukazuje, že je však v súčasnosti niektorými politikmi často označovaná za pôvodcu problémov. “Aj v dôsledku toho podpora EÚ klesá,” poznamenáva. Kritika za každú cenu len pre upútanie pozornosti nemôže byť podľa Žitňanskej cesta pre demokratických politikov, ktorí sa uchádzajú o moc.
“Ani vládnych, ani opozičných. Naopak, pri každej príležitosti treba zdôrazňovať, že možnosti, ktoré sme členstvom v Únii získali, sú silnejšie ako kompetencie, o ktoré sa delíme, a že pôvod väčšiny našich problémov je stále u nás doma,” zdôraznila Žitňanská.
Jej stranícky šéf Béla Bugár pripomína, že aj vďaka voľnému pohybu mohli mnohí občania stráviť aj dnešný voľný deň, Sviatok práce, cestovaním po iných krajinách. “Bez hraníc a hraničných kontrol v zmysle práva voľného pohybu a pobytu. Je to len jedna zo slobôd, ktorú sme vstupom do EÚ 1. 5. 2004 získali. V Európe sme dosiahli oveľa viac.
Nezneužívajme zlú náladu v nej. Je to príliš nebezpečná cesta,” apeluje na Facebooku Bugár.
Europoslanec za KDH Ivan Štefanec zdôrazňuje, že EÚ prináša Slovensku a jeho občanom nesporné výhody. “Tie sa môžu v budúcnosti zmenšiť alebo zväčšiť v závislosti od toho, aký scenár vývoja sa prijme,” upozorňuje. Svoje by k tomu mali podľa neho povedať aj ľudia. Preto vyzýva na širokú verejnú diskusiu o tom, akú podobu EÚ chcú občania a aké miesto by v nej malo mať Slovensko.
“V KDH považujeme za nevyhnutné, aby sa do diskusie o ďalšom vývoji zapojila čo najširšia verejnosť a aby sme pozorne počúvali, akú Európu chcú ľudia,” povedal Štefanec, ktorý sa o tom rozpráva s ľuďmi v regiónoch. Dodal, že základným pilierom politiky KDH je, aby sa EÚ vrátila k svojim kresťanským a demokratickým koreňom. “Aby si neuzurpovala rozhodovanie v morálno-etickej, rodinnej a daňovej oblasti a aby predstavovala priestor, ktorý napomáha rozvoju podnikania, inovácii a rastu zamestnanosti,” vysvetlil.