Členské štáty EÚ začali nahlasovať nebezpečné výrobky častejšie

Brusel 16. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/ÚVZ SR)

Správu o fungovaní systému včasného varovania pred škodlivými výrobkami dnes zverejnila Európska komisia (EK). Členské štáty ho vlani použili dvakrát viac ako v predošlých rokoch. Na zlepšenie fungovania systému EK nadviazala spoluprácu s najväčšími e-shopmi.

Ilustračné foto

EK skonštatovala, že členské štáty v začali v roku 2016 pri používaní systému včasného varovania užšie spolupracovať. Cez tento systém si poslali 2044 varovaní pred nebezpečnými výrobkami, čo viedlo ku konkrétnym opatreniam vrátanie stiahnutia tovaru z obehu. Oproti predchádzajúcim rokom sa počet reakcií zodpovedných úradov v členských štátoch zdvojnásobil.

“Spotrebitelia potrebujú byť chránení pred nebezpečnými výrobkami v online aj offline prostredí. Som rada, že sme sa dohodli s firmami Amazon, Ebay a Alibaba na odstraňovaní nahlásených výrobkov z ich stránok. Pokročili sme pri Číne, odkiaľ už prúdi tento rok menej nebezpečných výrobkov,” uviedla eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová.

Únijný systém včasného varovania sa netýka potravín. Členské štáty vlani najviac nahlasovali nebezpečné hračky, motorové vozidlá, odevy a módne doplnky. Hlavnými dôvodmi boli zranenia alebo chemické riziko. Až 53 percent nahlásených výrobkov bolo z Číny a 28 percent z celkového počtu bolo z Únie.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.