Členské štáty EÚ súhlasia s podpisom dohody s Kubou

Brusel 6. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Desmond Boylan)

Členské štáty EÚ dnes vyjadrili súhlas s podpisom dohody o politickom dialógu a spolupráci medzi EÚ a Kubou. Uzavretie dohody musí ešte odobriť Európsky parlament; podpis dokumentu je naplánovaný na 12. decembra.

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Pokiaľ ide o vzťahy medzi EÚ a Kubou, nachádzame sa skutočne v bode zlomu. Spoločne sa posúvame smerom k užšiemu a konštruktívnejšiemu partnerstvu, v ktorom sa odrážajú silné historické, hospodárske a kultúrne väzby spájajúce Európu a Kubu.

EÚ je pripravená podporiť na základe novej dohody proces hospodárskej a spoločenskej modernizácie Kuby,” uviedla vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Dohoda o politickom dialógu a spolupráci je vôbec prvou dohodou medzi EÚ a Kubou. Mala by prispieť k posilneniu politického dialógu, spolupráce a demokracie. Cieľom tejto dohody je podpora procesu transformácie kubánskeho hospodárstva a spoločnosti, napríklad v oblasti demokracie a ľudských práv.

Dohodu podpíše Federica Mogheriniová, ministri zahraničných vecí EÚ a kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez Parrilla. Podpisový ceremoniál je naplánovaný na 12. decembra.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.