Brusel 14. októbra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)

Všetky členské štáty Európskej únie v pondelok súhlasili s tým, že nebudú predávať žiadne zbrane Turecku, ktoré minulý týždeň spustilo masívnu vojenskú operáciu proti Kurdom na severovýchode Sýrie

Na snímke Josep Borrell

Po pondelňajšom rokovaní európskych ministrov zahraničných vecí to vyhlásil šéf španielskej diplomacie Josep Borrell, ktorý sa onedlho stane šéfom diplomacie v novej Európskej komisii. Členské štáty “sa jednomyseľne rozhodli odsúdiť – a použiť presne toto slovo, nie znepokojenie, nie obavy – ale čo najjasnejšie odsúdiť tento vojenský útok,” vyhlásil po rokovaní Borrell.

Podľa agentúry The Associated Press (AP) ide o netradičný krok najmä vzhľadom k tomu, že väčšina členských štátov EÚ je aj členmi Severoatlantickej aliancie, kde majú Turecko za partnera. Práve na túto strunu sa pokúšal hrať aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, keď v pondelok vytiahol Článok 5 Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého je útok na jednu členskú krajinu útokom na všetky členské krajiny NATO. Turecký prezident sa v tejto súvislosti sugestívne pýtal, na koho strane zvyšné členské krajiny NATO sú.

Podľa prevažujúcej mienky európskych členov NATO však práve Erdogan svojou vojenskou operáciou proti Kurdom sabotuje medzinárodný boj proti terorizmu, keďže Kurdi boli hlavnými nepriateľmi teroristov z Islamského štátu, a tí sa teraz dostávajú na slobodu.

Viacerí ministri zahraničia európskych krajín v pondelok spomínali aj to, že Európa sa nesmie nechať zastrašovať Erdoganovými vyhrážkami, podľa ktorých za trest za európsky nesúhlas s vojnou proti Kurdom Ankara prestane plniť dohodu s EÚ o zadržiavaní utečencov smerujúcich do Európy v Turecku.

Erdogan sa tým vyhrážal Európe aj cez víkend: Turecko “otvorí brány a pošle 3,6 milióna utečencov vaším smerom”, vyhlásil.

Tureckú ofenzívu, ktorej kurdské jednotky nevládzu vzdorovať, by mohla skomplikovať prelomová dohoda medzi Kurdmi a sýrskou centrálnou vládou, teda doterajšími zarytými nepriateľmi.

Už v pondelok večer sýrska tlačová agentúra SANA informovala o tom, že sýrske vládne jednotky vstúpili do strategicky dôležitého severosýrskeho mesta Manbídž, ktorý doteraz ovládali Kurdi. Turecké médiá tesne predtým informovali, že k Manbídžu smerujú sýrske opozičné jednotky, ktoré sa spolčili s tureckou armádou a pomáhajú jej útočiť na Kurdov.

V Manbídži je ešte stále aj hlavný stan amerických jednotiek bojujúcich v Sýrii. A napriek tomu, že tie už ohlásili úplný odchod z krajiny, podľa predstaviteľov americkej armády, ktorých cituje AP, americkí vojaci ešte v Manbídži stále sú a pripravujú sa na odchod.

Americký prezident Donald Trump oznámil stiahnutie amerických vojsk zo Sýrie minulý pondelok, len deň po svojom telefonáte s Erdoganom, v ktorom mu turecký líder oznámil, že plánuje zaútočiť na Kurdov, ktorých Erdoganov režim dlhodobo označuje za teroristov a prenasleduje.

Trump súhlasil s úplným stiahnutím amerických vojsk z kurdských oblastí aj napriek tomu, že práve Kurdi výrazne prispeli k porážke Islamského štátu v Sýrii. Kurdi aj mnohé svetové médiá a politici toto Trumpove rozhodnutie ostro odsúdili a označili za zradu.

Erdogan spustil pozemné aj letecké útoky na Kurdov v stredu, doteraz pri nich prišlo o život už niekoľko stoviek ľudí. Navyše sa naplnili obavy, že pri útokoch sa dostanú na slobodu stovky až tisíce zajatých bojovníkov Islamského štátu, ktorých Kurdi doteraz zadržiavali na územiach, na ktoré Turecko teraz útočí.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj