Brusel 28. novembra 2018 (HSP/Foto: TASR- František Iván)
 
Ministri členských krajín EÚ sú pripravení požiadať vedúcich predstaviteľov EÚ, aby podľa návrhu vypracovaného rakúskym predsedníctvom posunuli na neskôr plán na zrušenie zmeny času

Ilustračné foto

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker stanovil právne predpisy na ukončenie každoročnej zmeny času zo zimného na letný a naopak a poskytol krajinám termín do apríla 2019, aby sa rozhodli pre budúce časové usporiadanie.
Agentúra Reuters však už skôr informovala o tom, že vlády členských krajín EÚ potrebujú viac času na prediskutovanie, či a kedy by zrušili zmenu času, v snahe odmietnuť návrh Európskej komisie na zrušenie v roku 2019.
“Príliš skoro” je to aj pre rakúskeho ministra dopravy Norberta Hofera zastupujúceho momentálne predsednícku krajinu v rámci polročného rotujúceho predsedníctva Európskej únie. Podľa neho existuje široká podpora rakúskeho návrhu, aby sa prechod na trvalý zimný alebo letný čas uskutočnil až v roku 2021. Letecký priemysel sa napríklad vyjadril, že potrebuje 18 mesiacov na prípravu.
Aj eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová pripustila možnosť potreby dlhšieho časového obdobia na zhodnotenie celej záležitosti.
Ministri dopravy členských  krajín sa formálne stretnú 3. decembra, kde budú diskutovať o návrhu, aby sa plán na zrušenie zmeny času posunul na neskôr.
Podľa serveru Politico táto zmena sleduje tlak zo strany krajín vrátane Portugalska, Grécka a Holandska na udržanie zmeny času alebo na poskytnutie ďalších informácií, ktoré by to odôvodňovali zrušenie.
“Dôkazy nie sú presvedčivé, pokiaľ ide o to, či výhody letných režimov prevažujú nad nepríjemnosťami spojenými s polročnou zmenou času,” uvádza sa v texte návrhu. Krajiny podporujú udržanie súčasného systému “hlavne kvôli nedostatku hodnoverných dostupných dôkazov o možných výhodách, ktoré by mohlo priniesť zrušenie zmeny času,” ako sa ďalej píše.
Prediskutovať tému potrebujú aj severské krajiny, kde sa prejavujú výraznejšie sezónne rozdiely v dennom svetle, a najmä krajiny ako Veľká Británia a Švédsko s veľkými rozdielmi na severe a na juhu svojho územia môžu čeliť zvlášť náročným rozhodnutiam.
Dánsky minister dopravy Ole Birk Olesen uviedol, že je potrebné uskutočniť celú verejnú diskusiu o tejto otázke, ktorá sa ešte neuskutočnila v Dánsku, a nie je podľa neho reálne, aby sa na budúci rok zaužívaný časový systém zmenil.
 
 
Príspevok Členské krajiny EÚ nesúhlasia so zrušením zmeny času už na budúci rok, potrebujú dlhšiu diskusiu zobrazený najskôr Hlavné správy.