Moskva 31. júla 2018 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
Štyria členovia ruskej punkovej feministickej skupiny Pussy Riot boli v pondelok zadržaní hneď po prepustení z väzenia kvôli organizovaniu nepovoleného zhromaždenia. Tri ženy a jedného muža moskovský súd v polovici júla poslal na 15 dní do väzenia za to, že narušili priebeh finále svetového futbalového šampionátu v Moskve. Informoval portál Novinky.cz.

Členovia skupiny Pussy Riot vbehli na trávnik počas finálového zápasu MS vo futbale 2018 medzi Francúzskom a Chorvátskom.

Ruská polícia krátko po prepustení z väznice zatkla Pjotra Verzilova, Oľgu Kuračovoú, Oľgu Pastuchovovú a Veroniku Nikulšinovú. Podľa spárv z médií členovia skupiny museli vypnúť svoje mobilné telefóny a stráviť noc na policajnej stanici.
Rozhlasová stanica Echo Moskvy potom oznámila, že padlo obvinenie z organizovania nepovoleného mítingu. O akú akciu malo ísť, nie je jasné. Štvorici podľa Echa Moskvy hrozí vysoká pokuta alebo ďalšie väzenie po dobu desiatich dní.
Pätnásť dní strávili všetci štyria vo väzení za výtržníctvo. Traja členovia skupiny vtrhli 15. júla na ihrisko štadióna v Lužnikách v druhej polovici finálového zápasu medzi Francúzskom a Chorvátskom. Z miest okolo francúzskej bránky bežali asi 50 metrov každý iným smerom, než sa ich usporiadateľom podarilo dolapiť; štvrtý človek bol zadržaný hneď v úvode celej akcie. Zápas bol na chvíľu prerušený, ale asi po 25 sekúndách sa pokračovalo. Štvorica bola odsúdená za výtržníctvo.
Skupina údajne takisto dostala pokutu za neoprávnené nosenie policajných uniforiem, v ktorých na hraciu plochu vbehla.
Podľa webu skupiny Pussy Riot akcia nazvaná “Policajt vstupuje do hry” bola venovaná 11. výročiu smrti básnika, maliara a sochára Dmitrija Prigova (1940-2007), ktorý patril v sovietskej ére k vedúcim postavám ruského undergroundu. Akciou chceli jej účastníci tiež upozorniť na problém politických väzňov v Rusku a porušovanie slobody slova a zhromažďovania.
 
Príspevok Členov Pussy Riot krátko po prepustení znovu zadržali zobrazený najskôr Hlavné správy.