Berlín 27. septembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 
Verzilovov zdravotný stav sa zhoršil 11. septembra

Na snímke Piotr Verzilov

Člena ruského aktivistického zoskupenia Pussy Riot Piotra Verzilova, ktorého hospitalizovali pre možné otrávene, v stredu prepustili z nemocnice v Berlíne. U aktivistu, ktorého stav sa už značne zlepšil, sa už neobjavujú symptómy dezorientácie, ktoré sa u neho prejavovali, keď ho do Nemecka priviezli z Moskvy, oznámila nemocnica Charité. Verzilov má podľa nej ešte stále problém s reakciou zreničiek, ale lekári sú presvedčení, že sa to stratí.
Verzilovov zdravotný stav sa zhoršil 11. septembra, po tom, čo sa zúčastnil na súdnom konaní, a hospitalizovali ho v nemocnici v Moskve. U 30-ročného muža sa objavili symptómy ako dezorientácia a rozšírené zreničky. Ruskí lekári predpokladali, že ide pravdepodobne o otravu, a na to ho aj liečili, uviedli nemeckí lekári s tým, že aktivista podstúpil aj výplach žalúdka a dialýzu. Z Moskvy Verzilova previezli 15. septembra do Nemecka, kde odborníci prišli k záveru, že je “veľmi pravdepodobné”, že ho otrávili. Lekári mu diagnostikovali anticholínergný syndróm, ktorý môže byť dôsledkom narušenia časti jeho nervového systému, ktorá riadi vnútorné orgány.
Lekár Kai-Uwe Eckardt uviedol, že jeho diagnóza anticholínergného syndrómu sa nezmenila a “príjem alebo absorpcia exogénnej látky ako príčina tohto syndrómu je stále najpravdepodobnejším vysvetlením jeho náhleho ochorenia”. Testy počas Verzilovovej hospitalizácie nepreukázali inú príčinu, dodal. Predseda Charité Karl Max Einhäupl sa zase vyjadril, že testovanie doteraz jasne ani nenaznačilo, aký druh látky mohol aktivistovo ochorenie spôsobiť. Lekári v Berlíne podľa neho zostávajú v kontakte so svojimi moskovskými kolegami, aby získali viac informácií o jeho počiatočnej liečbe.
Verzilova a ďalšie tri členky Pussy Riot zatkli ruskí policajti naposledy v júli za narušenie finálového zápasu majstrovstiev sveta vo futbale. Štvorica v policajných uniformách vbehla 15. júla na ihrisko moskovského štadióna Lužniki počas zápasu medzi Francúzskom a Chorvátskom. Rozhodli sa tak protestovať proti porušovaniu ľudských práv v Rusku. Aktivisti za to dostali 15-dňový trest odňatia slobody.
 
Príspevok Člena Pussy Riot prepustili z nemocnice zobrazený najskôr Hlavné správy.