Moskva 25. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Viktor Klyushin)

Zrútenie lietadla ruského ministerstva obrany, ktoré smerovalo z mesta Soči do Sýrie, mohlo byť zapríčinené zlyhaním techniky alebo posádky, súvislosť s terorizmom je však vylúčená. Povedal to dnes predseda výboru pre obranu a bezpečnosť v hornej komore ruského parlamentu Viktor Ozerov

Ruskí záchranári zhromažïujú trosky zrúteného lietadla typu Tu-154 na móle neïaleko Soèi 25. decembra 2016Ruskí záchranári zhromažïujú trosky zrúteného lietadla typu Tu-154 na móle neïaleko Soèi 25. decembra 2016

Dopravné lietadlo typu Tu-154 s 92 osobami vrátane členov armádneho umeleckého súboru Alexandrovovci sa dnes nadránom zrútilo krátko po štarte do Čierneho mora, pričom zatiaľ nie je známe, že by haváriu niekto prežil.

Podľa vyjadrenia Ozerova, ktoré priniesla štátna tlačová agentúra RIA Novosti, je terorizmus ako príčina havárie “úplne vylúčený”, keďže ide o lietadlo prevádzkované armádou. Hovorkyňa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Svetlana Petrenková medzitým uviedla pre agentúru TASS, že vojenskí vyšetrovatelia v tomto prípade preverujú podozrenie zo spáchania trestného činu porušenia pravidiel letovej bezpečnosti. Výbor už zaistil príslušné dokumenty a vypočúva osoby, ktoré sa podieľali na príprave letu.

Havarovaný stroj smeroval z prímorského mesta Soči na ruskú leteckú základňu Humajmím v sýrskej provincii Lázikíja. Jeho trosky lokalizovali v 70 metrov pod hladinou Čierneho mora vo vzdialenosti 1,5 kilometra od ruského pobrežia, informoval hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Zložky nasadené do pátrania už podľa údajov TASS našli aj telá najmenej štyroch obetí.

V lietadle sa nachádzalo 84 cestujúcich a osemčlenná posádka. Ministerstvo obrany zverejnilo zoznam pasažierov, medzi ktorými bolo 64 členov súboru Alexandrovovci vrátane vedúceho Valerija Chalilova, ale aj novinári a vojaci.

Podľa Konašenka sú pri pátracích a záchranných prácach využívané štyri lode, päť vrtuľníkov a bezposádkové lietadlá. Práce koordinuje osobne ruský minister obrany Sergej Šojgu a prezident Vladimir Putin je o udalosti priebežne informovaný.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.