Berlín 20. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Britský spoluzakladateľ environmentálneho hnutia Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu, XR) Roger Hallam v stredajšom rozhovore pre nemecký týždenník Die Zeit vyvolal pobúrenie svojimi vyjadreniami relativizujúcimi holokaust. Vyvraždenie šiestich miliónov židov nacistami režimom počas druhej svetovej vojny prirovnal k ostatným masakrám, ku ktorým došlo v priebehu dejín

Na snímke Björn Höcke

„Faktom je, že v priebehu dejín boli za nepriaznivých okolností opakovane zabíjané milióny ľudí,“ povedal Hallam. Spomenul príklad belgických kolonizátorov, ktorí „koncom 19. storočia prišli do Konga a zdecimovali ho“.    Za posledných 500 rokov došlo k niekoľkým genocídam. „Aby som bol úprimný, dalo by sa povedať: Je to takmer bežná udalosť,“ konštatoval Hallam s tým, že podobne je to aj s holokaustom.

Nemecká pobočka hnutia Extinction Rebellion Hallamove vyjadrenia okamžite odsúdila a dištancovala sa od nich. „Dištancujeme sa od Hallamových banalizujúcich a relativizujúcich vyjadrení o holokauste. Porušil nimi princípy XR, ktoré hovoria o netolerovaní antisemitizmu a v nemeckom XR nie je viac vítaný,“ napísala organizácia na Twitteri.

Popieranie holokaustu je v Nemecku nezákonné. V posledných rokoch však viacerí nemeckí politici svojimi vyjadreniami o ére nacizmu vzbudili kontroverzné reakcie. V roku 2018 prirovnal spoluzakladateľ krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alexander Gauland obdobie nacizmu ku „kúsku vtáčieho exkrementu“ v dejinách Nemecka, pripomenula agentúra AFP. Björn Höcke takisto z AfD zase v roku 2017 nazval pamätník holokaustu v Berlíne „pamätníkom hanby“.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj