Slovensko 28. februára 2018 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)

Viaceré slovenské médiá dnes po polnoci zverejnili posledný článok zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Pridávame sa k tejto iniciatíve, pretože nikto nemôže zastrašovať novinárov, vraždiť ich, a čakať, že tak dosiahne utajenie svojich podlých zámerov.

Na snímke portrét zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka v budove redakcie portálu Aktuality.sk v Bratislave

Podľa zverejnených informácií portál Aktuality.sk v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku Investigace.cz, talianskou novinárskou organizáciou IRPI (Investigative Project of Italy) a medzinárodnou organizáciou OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) zmapovali, ako sa ľudia z okolia ‘Ndranghety udomácnili na Slovensku.
Do Michaloviec prišiel pred štrnástimi rokmi Talian Carmine Cinnante. Pri ceste do Talianska ho však ešte na Slovensku skontrolovala policajná hliadka, ktorá v aute našla drevený kufrík, v ktorom bol funkčný československý samopal ČZ vzoru 26 s laserovým zameriavačom, 50 nábojov a zásobník. Číslo samopalu bolo vyfrézované.
Taliana, ktorého prokurátor označil za podnikateľa v oblasti poľnohospodárstva, obvinili z nedovoleného ozbrojovania a sudca okresného súdu v Michalovciach mu vymeral dva roky podmienečne.

Ďalší Talian
Prešlo niekoľko mesiacov a pre Cinnanteho si prišli talianski policajti. Dôvodom bolo pašovanie zbraní do Talianska – pre mafiánskeho bossa klanu Belvedere Spinello, Guirina Ionu. Klan je jednou z vetiev ekonomicky najsilnejšej talianskej mafie ‘Ndranghety.
Podľa zverejnených informácií Cinnante je členom menovanej mafie.
Meno Cinnanteho je spájané s ďalším podnikateľom Antoninom Vadalom, pôvodom z dedinky Bova Marina na juhu Kalábrie. Vadal bol jedným z obvinených v kauze spojenej s ďalším mafiánskym klanom v ‘Ndranghete – Libri.
Vadala mal na žiadosť klanu pomáhal skrývať mafiána Domenica Venturu, ktorý bol odsúdený za brutálnu vraždu člena konkurenčného gangu.
Talianski policajti zachytili telefonické rozhovory medzi Antoninom Vadalom a bossom klanu Francescom Zindatom, kde sa dvojica dohadovala o podrobnostiach akcie. Vadala mal tiež podľa spisu s ďalšími dvoma mužmi cestovať do Ríma, aby fyzicky „potrestali“ neznámeho človeka, ktorý „poškodil klan“. V roku 2003 podľa zverejnených informácií však Vadalu pre nedostatok dôkazov oslobodili.

Štátna radkyňa Trošková
Po roku 2009 sa stal Vadala na Slovensku podnikateľom v energetike. V auguste 2011 založil s Mariou Troškovou, súčasnou štátnou radkyňou, spoločnosť GIA MANAGEMENT. Po roku z nej odišla a stala sa asistentkou poslanca strany Smer-SD Viliama Jasaňa.
V marci 2015 Troškova začala pracovať na Úrade vlády SR. O rok neskôr tam už pracoval aj Jasaň, ktorý sa stal riaditeľom kancelárie a tajomníkom Bezpečnostnej rady štátu. Bývalý poslanec dostal previerku najvyššieho stupňa. Ako tajomník rady sa zodpovedá priamo premiérovi Robertovi Ficovi.
Jasaň má prístup ku všetkým dokumentom a informáciám rady, ktorej úlohou je zabezpečiť funkčnosť bezpečnostného systému krajiny a v čase vojny preberá právomoci vlády.
Jasaň zároveň v minulosti vlastnil súkromnú bezpečnostnú firmu Prodest, ktorú následne prebral Vadala s kolegami. Jasaňov syn Slavomír má zároveň s Talianmi spoločnú firmu AVJ Real.
Portál Aktuality.sk uvádza aj ďalšie prepojenie Vadalu na Smer-SD. Dlhoročná ekonómka Vadalových firiem Monika Čorejová kandidovala za stranu v komunálnych voľbách. Samotný Vadala vyjadroval strane na sociálnych sieťach masívnu podporu.

Problémy so zákonom aj na Slovensku
Vadala a jeho talianski známi mali problém so zákonom aj na Slovensku. Prípad sa odohral na východe Slovenska v roku 2013. V jedno jesenné ráno našli zamestnanci trebišovskej firmy na vstupnej bráne tašku, v ktorej boli zápalky, desať funkčných nábojov a pohrebná kytica. Zabalená bola v papieri s nápisom Jerad, čo mala byť skomolená verzia mena ich šéfa Gerharda. Vyhrážkam následne čelil aj traktorista firmy.
Pred súd sa za vydieranie postavil príbuzný Sebastiano Vadala. Okresnému súdu v Trebišove a neskôr aj Krajskému súdu v Košiciach sa však zdali dôkazy prislabé. Sebastiana Vadalu preto oslobodili.
V ďalšom prípade figurovalo už priamo meno Antonia Vadala. Kauza sa týkala obchodu s tromi bytmi v bratislavskej Petržalke. Pôvodne nevyplatená suma za kúpu bytu mala súvisieť s vratkami DPH.
Talian Antonio Palombi (majiteľ ALTO) vysvetlil, že Antonino Vadala mu poradil, aby previedli byty na spoločnosť AV – REAL cez spoločnosť GENNA, s.r.o., lebo táto spoločnosť sa zaoberala predajom bytov a spoločnosť ALTO, s.r.o. nebola platcom DPH. Spoločnosť GENNA to potom mala previesť za oveľa vyššiu sumu. Týmto spôsobom, keďže AV-REAL je platiteľom DPH, pri kúpe by si to potom odpočítal,“ zachytil vyšetrovateľ Palombiho výpoveď.
Vyšetrovateľ nakoniec trestné stíhanie zastavil s tým, že nešlo o podvod na Talianovi Palombim, pretože sa mohli spolu podieľať na podvode. Vec sa v inom konaní rieši ako zločin krátenia dane a poistného.

Ďalšie rodiny
Okrem Vadalovcov a Cinnanteovcov podľa portálu Aktuality.sk pôsobia na východe Slovenska aj rodiny Rodovcov a Catroppovcov. Ich hlavným slovenským biznisom sa stalo poľnohospodárstvo.
Ich majetok sa podľa zverejnených informácií pohybuje v desiatkach miliónov eur. Obhospodarujú stovky až tisíce hektárov pôdy, na ktoré čerpajú milióny eur dotácií. V rokoch 2015 a 2016 mali získať od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na priamych platbách viac 8 miliónov eur. Menovaný portál uvádza, že ich pridelenie je sporné.
Pranie špinavých peňazí je hlavnou podstatou podnikania ‘Ndranghety aj v zahraničí. Napriek tomu zatiaľ neexistuje dôkaz, že by niekto zo spomenutých na Slovensku pral špinavé peniaze. Existujú však pochybnosti o pôvode peňazí, ktoré tu spomenuté talianske rodiny použili, uvádza portál.
Mena členov rodiny Antonina Vadalu sú však spájané s predajom kokaínu. Objavili sa v zatykači na 18 členov gangu, ktorý mal pre ‘Ndranghetu prepašovať do Európy stovky kilogramov kokaínu. Vadalovci sú však v zatykači len zmienení. Podrobnosti prípadu zatiaľ nie sú známe.
Uvedené informácie chcel zavraždený novinár zverejniť. Taliansky novinár však pre portál Sme.sk vysvetlil, že súčasná talianska mafia nepoužíva vraždu ako spôsob umlčiavania novinárov. „Nie v Taliansku,“ uviedol. K vražde môže dôjsť v zahraničí, ako napríklad na Malte či Slovensku, ale v Taliansku mafia vie, že zabitie novinára nič dobré neprinesie.