Európa 18. augusta 2017 (HSP/rt/Foto: TASR-František Iván)

Spojené štáty s najväčšou pravdepodobnosťou nedokážu vytlačiť Rusko z pozície hlavného dodávateľa plynu pre Európu, tvrdí ruský vyslanec pre Európsku úniu Vladimír Čižov
Ilustračné foto

“Aj keby Američania dodávali do Európy skvapalnený zemný plyn (LNG) dokonca zadarmo, jednoducho by nemali dostatok možností nahradiť ruské dodávky,” vyhlásil Čižov v rozhovore pre rádio Sputnik.
Vyslovil tiež tri dôvody, prečo by to USA nemohli dokázať.
“V Spojených štátoch existuje v súčasnosti jediný exportný terminál pre dodávky LNG v Louisiane, plánujú postaviť ďalších pol tucta terminálov v rôznych častiach krajiny, ale to bude nejaký čas trvať. Po druhé, množstvo plynu vyrobeného v Spojených štátoch nemusí vystačiť pre európsky trh. Tretím dôvodom je, že Európa nemá dostatok terminálov na príjem LNG alebo cisterien na jej prepravu.”
Za posledný rok USA síce zvýšili dodávky LNG do Európy, ale je to len 6% európskeho dovozu LNG, ktorý neberie do úvahy dodávky zemného plynu prostredníctvom potrubí.
Royal Dutch Shell a BP potvrdili, že Rusko bude aj naďalej najvyšším dodávateľom plynu v Európe aspoň do roku 2035. Podľa Gazpromu, ruský podiel na európskom trhu s plynom sa vlani zvýšil na 34%.
Európa tiež dovážala 24% z Nórska, 13% prišlo v dodávkach LNG a 11% z Alžírska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.