Bratislava 7. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár so znechutením vníma účelovú politizáciu v prípade košického “výtvarníka” Ľuboša Lorenza, ktorá je evidentná z vyjadrení niektorých politikov
Na snímke generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár

V stanovisku generálnej prokuratúry sa uvádza, že vyjadrenia politikov k tomuto prípadu nemožno vnímať inak, ako pokus o zasahovanie do právomocí orgánov činných v trestnom konaní v neskončenej trestnej veci, o ktorých nemôžu mať žiadne relevantné informácie.
Zároveň sa v stanovisku zdôrazňuje, že konajúci prokurátor svojím postupom v trestnej veci vyjadril svoj právny názor, za ktorý ho generálny prokurátor v žiadnom prípade nemieni disciplinárne postihovať.
Napriek tomu však doterajší postup orgánov činných v trestnom konaní má preskúmať krajský prokurátor v Košiciach. Pritom práve na Čižnárov príkaz musel okresný prokurátor stiahnuť návrh na väzobné stíhanie Lorenza, hoci ten verejne deklaroval, že mieni v trestnej činnosti pokračovať.
Disciplinárneho stíhania prokurátora sa dožaduje isté spektrum politikov a mimovládneho sektora. Prezident Kiska si mal generálneho prokurátora dokonca pozvať na stretnutie, aby podal vysvetlenie, čo je absolútne neprípustné zasahovanie do nezávislosti justície.
Výzvy politikov v tomto smere považuje Čižnár za absurdné najmä za situácie, keď sa opakovane stretávame s rozhodnutiami niektorých sudcov, na základe ktorých sú prepúšťané resp. oslobodzované osoby údajne patriace k mafiánskym skupinám.
“Je smutné, že v týchto prípadoch politici, ktorí sa k predmetnej trestnej veci vyjadrovali, mlčia a nežiadajú prijatie aj disciplinárnych opatrení,” zdôraznil generálny prokurátor.
Na tento výrok zareagoval sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin, podľa ktorého ide zo strany Čižnára o právnu schizofréniu.
Na jednej strane  sa bráni politizácii justície v prípade Lorenz a na druhej strane ako právny schizofrenik vyzýva politikov, aby iniciovali disciplinárne konania voči sudcom, ktorí nerozhodujú tak, ako on chce. Veď on priamo neústavným spôsobom vyzýva politikov, aby sa miešali do súdneho konania a ženie ich do iniciatív, aby dávali návrhy na disciplinárne konania sudcov!
Takýto človek nemôže riadiť ani miestnu prokuratúru v Ubli, keby tam bola! Takýto prokurátor nesmie vôbec obliekať prokurátorský talár a nie aby bol generálnym prokurátorom. To je totálna politizácia justície. Podľa ústavy rozhodujú s konečnou platnosťou súdy a nie prokurátor, on je len procesná strana v konaní. To je to isté, ako keby súkromná procesná strana bola nespokojná so súdnym rozhodnutím a vyzývala by politikov, aby stíhali sudcu. To je  hrubý zásah do nezávislosti justície a mainstreamové média, mimovládky, súdna rada ani Združenie sudcov slovenska nereagujú!