Bratislava 14. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Voľba kandidátov na ústavných sudcov je zložitá, ani pápež nie je zvolený na prvýkrát. Takto reagoval poslanec Smeru-SD Miroslav Číž na to, že parlament nezvolil ani v opakovanej voľbe kandidátov na ústavných sudcov

Na snímke poslanec NR SR Miroslav Číž

Číž uviedol, že sa v koalícii diskutovalo o tom, že by sa dohodli na zvolení šiestich kandidátov. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár tvrdí, že dohoda bola, jeho strana a SNS ju dodržali. Číž dohodu nepotvrdil. “Bol to jeden z variantov,” uviedol.
Keďže sa podľa neho neukázal zmysluplný záver, ako postupovať pri voľbe, Smer-SD hlasoval podľa svojho rozhodnutia. Jeho poslanci mali voľnú ruku, viacerí vhadzovali prázdne lístky.

Na snímke poslanec parlamentu Peter Pčolinský (SME RODINA)

 
Pčolinský: Čakal som, že koalícia zvolí aspoň pár kandidátov na sudcov Ústavného súdu
Poslanec za Sme rodina Peter Pčolinský čakal, že koalícia zvolí aspoň pár kandidátov na ústavných sudcov, strana Smer-SD podľa neho zjavne nemá záujem, aby bol Ústavný súd (ÚS) SR funkčný.
“Poslanci za stranu Smer-SD hádzali prázdne lístky, kotlebovci sa zdržali pri každom mene, a tým pádom nebola potrebná väčšina minimálne 72 hlasov na zvolenie. Najviac hlasov pre jedného kandidáta bolo 53, čiže ešte menej ako pred dvoma dňami,” uviedol.
Pčolinský podľa vlastných slov netuší, čo svojím hlasovaním poslanci Smeru-SD sledovali. “Mne to veľkú logiku nedáva. Neviem si to vysvetliť, lebo si myslím, že najsilnejšia vládna strana by mala mať záujem, aby bol ústavný súd funkčný. Zjavne ten záujem nemá, keď aj v opakovanej voľbe nevolili nikoho,” uzavrel.
 
 
Príspevok Číž o nezvolení kandidátov na sudcov ÚS: Ani pápež nie je zvolený na prvýkrát zobrazený najskôr Hlavné správy.