Berlín 15. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Harald Tittel/dpa via AP)

Cisterciánsky kláštor, ktorý existoval na západe súčasného Nemecka takmer 900 rokov, sa zatvára pre nedostatok mníchov. Informovala o tom v noci nadnes agentúra AP.
Na snímke cisterciánsky kláštor

V himmerodskom cisterciánskom kláštore, ktorý v roku 1134 založil francúzsky opát Bernard de Clairvaux, žilo už len šesť mníchov, keď sa tento týždeň s definitívnou platnosťou rozhodlo o jeho zavretí. V 70. rokoch tam pritom zvyklo žiť okolo 30 mníchov.
Agentúra DPA citovala vyjadrenie predstaveného kláštora, opáta Johannesa, ktorý vysvetlil, že kľúčovými faktormi pri rozhodovaní o zatvorení kláštora bola finančná situácia a nízky počet mníchov.
Majetok kláštora, ktorý sa nachádza v blízkosti obce Grosslittgen v spolkovej krajine Porýnie-Falcko, prejde na biskupstvo v meste Trevír (Trier), zatiaľ čo šestica mníchov sa rozíde do iných kláštorov. Nie je jasné, aký osud čaká zamestnancov kláštora.
Opátstvo v Himmerode prešlo v 50. a 60. rokoch rekonštrukciou, po ktorej sa opäť stalo pútnickým miestom. Poskytovalo aj ubytovanie ľuďom, ktorí mali záujem o oddych a meditáciu v mníšskej komunite.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.