Tokio 27. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/The Imperial Household Agency of Japan)
 
Japonský cisár Akihito s cisárovnou Mičiko vzdali v utorok na ostrove Okinawa poctu obetiam druhej svetovej vojny. Pravdepodobne to bola ich posledná návšteva Okinawy, ktorej 30 percent obyvateľstva zahynulo vo vojne, informovala agentúra Reuters.

Na snímke japonský cisár Akihito a japonská cisárovná Mičiko

Cisár, ktorý strávil väčšinu takmer troch desaťročí na tróne úsilím o zahojenie vojnových rán, abdikuje v apríli. Pôjde o prvé odstúpenie japonského cisára za uplynulých 200 rokov.
Trojdňová návšteva Okinawy je zo strany cisárskeho páru 11. v poradí a prvou od roku 2014, keď na tento ostrov Akihito zavítal pred 70. výročím bitky o Okinawu. Vyše dvojmesačné boje medzi americkými a japonskými vojakmi si v roku 1945 vyžiadali smrť takmer 150.000 obyvateľov Okinawy.
Akihito s manželkou Mičiko v utorok položili kvety k pamätníku v meste Itoman, kde sa odohral jeden z najprudších bojov, a poklonili sa pamiatke obetí. Cisársky pár v stredu navštívi ostrov Jonaguni, ktorý je najzápadnejšou časťou japonského cisárstva.
Obyvatelia Okinawy žili pod americkou správou ešte 27 rokov po skončení vojny. V súčasnosti je na ostrove takmer 75 percent americkej vojenskej prítomnosti v Japonsku.
Cisársky pár po prvý raz navštívil Okinawu v roku 1975, keď boli spomienky na vojnu – vedenú v mene Akihitovho otca – ešte čerstvé a postoj k cisárskej rodine bol komplikovaný. Akihito, ktorý nastúpil na trón v roku 1989, sa stal v roku 1993 prvým japonským monarchom, ktorý navštívil Okinawu.
Akihito (84) v roku 2016 vyjadril obavy, že mu jeho pokročilý vek neumožní plniť si štátnické povinnosti. Jeho následníkom bude 58-ročný korunný princ Naruhito, jeho syn.
 
Príspevok Cisársky pár navštívil ostrov Okinawa a vzdal poctu obetiam vojny zobrazený najskôr Hlavné správy.