Tokio 15. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Luong Thai Linh)
 
Japonský cisár Akihito vyjadril v stredu “hlbokú ľútosť” nad druhou svetovou vojnou pri príležitosti 73. výročia porážky Japonska v tomto konflikte, zatiaľ čo japonský premiér Šinzó Abe zaslal rituálnu obeť do kontroverznej tokijskej svätyne Jasukuni.

Japonský cisár Akihito a cisárovná Mičiko

“Uvažujúc o našej minulosti a majúc na mysli pocity hlbokej viny, úprimne dúfam, že skaza vojny sa už nikdy nezopakuje,” uviedol podľa agentúry DPA cisár počas výročnej spomienkovej slávnosti. Japonsko bojovalo v druhej svetovej vojne v mene jeho otca, cisára Hirohita.
Viac než 6000 ľudí – vrátane trúchliacich rodín, cisárovnej Mičiko a premiéra Abeho – sa zúčastnilo na spomienkovej slávnosti, kde vzdali česť vyše trom miliónom Japoncom, ktorí zahynuli vo vojne.
“Spolu s národom úprimne vzdávam hold všetkým, ktorí prišli o život v tejto vojne, na bojiskách a inde, a modlím sa za svetový mier a pokračujúci rozvoj našej vlasti,” vyhlásil cisár.
Ide o poslednú účasť Akihita na spomienkovej slávnosti porážky Japonska v druhej svetovej vojne. Na budúci rok v apríli sa ako 85-ročný totiž vzdá trónu – pôjde o prvú abdikáciu japonského cisára za ostatných zhruba 200 rokov.
Abe, ktorý býva kritizovaný za bagatelizovanie japonských zločinov v minulosti, sa ani tentoraz nezmienil o ukrutnostiach Japonska v Ázii pred a počas vojny. V jeho mene navštívil svätyňu Jasukuni Masahiko Šibajama z Abeho Liberálnodemokratickej strany (LDP).
Svätyňa velebí aj odsúdených vojnových zločincov. Jej návšteva poprednými politickými lídrami vyvoláva hnev v susedných krajinách, najmä v Číne a Južnej Kórei, ktoré to vnímajú ako glorifikáciu japonskej agresie.
 
Príspevok Cisár Akihito vyjadril ľútosť nad druhou svetovou vojnou zobrazený najskôr Hlavné správy.