Tokio 23. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)
 
Japonský cisár Akihito v nedeľu predniesol svoj posledný narodeninový prejav, ktorý si pred cisársky palác v Tokiu prišlo vypočuť takmer 83.000 ľudí. Akihito, ktorý oslavuje svoje 85. narodeniny, abdikuje na budúci rok v apríli a na tróne ho nahradí jeho syn, korunný princ Naruhito

Na snímke japonský cisár Akihito

Akihito vyjadril “veľkú útechu”, že počas jeho vládnutia sa Japonsko vyhlo vojenským konfliktom a poďakoval sa ľudu a svojej manželke, cisárovnej Mičiko, za podporu, informuje stanica BBC. Jeho tri desaťročia trvajúca vláda je známa ako éra Heisei, čo v japončine znamená “všadeprítomný mier”. Akihito vládne od roku 1989.
Ide o prvého japonského cisára za 200 rokov, ktorý uvoľní trón. Naposledy abdikoval cisár Kókaku v roku 1817.
Hoci jeho funkcia je reprezentatívna a cisár nemá žiadnu politickú moc, Akihito strávil väčšinu svojho vládnutia šírením osvety o činoch Japonska počas druhej svetovej vojny za vlády jeho otca, cisára Hirohita.
Akihito v minulosti vyslovil ľútosť nad vojenskými akciami Japonska v Číne a na Kórejskom polostrove vo vojnových časoch. Navštívil aj niekoľko bojísk, kde si uctil pamiatku padlých. Jeho pacifistické postoje ho v domovskej krajine dostali do sporov s pravicovými skupinami.
Vo svojom prejave vyzval, aby sa mladšie generácie dôkladne vzdelávali ohľadom hrôz vojny. Vyjadril tiež sústrasť Japoncom, ktorí v uplynulom roku prišli o svojich blízkych alebo utrpeli materiálne škody počas živelných pohrôm.
 
Príspevok Cisár Akihito sa rozlúčil posledným narodeninovým prejavom zobrazený najskôr Hlavné správy.