Jeruzalem 7. decembra 2017 (HSP/KAP/KNA/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Kresťanskí predstavitelia Jeruzalema apelovali na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby medzinárodný štatus mesta v nijakom prípade nerušil.
Na snímke prezident USA Donald Trump

„Každá náhla zmena by spôsobila nenapraviteľné škody,“ napísali 13 patriarchovia a hodnostári v otvorenom liste Trumpovi, ktorý uznal Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela a ohlásiť preloženie amerického veľvyslanectva do Svätého mesta.
„Sme presvedčení, že takéto kroky spôsobia zosilnenie nenávisti, konfliktov, násilia a utrpenia v Jeruzaleme,“ uvádza sa v liste.
Patriarchovia žiadali Trumpa, aby skôr podporoval mierový proces medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Napísali, že definitívny mier nemožno dosiahnuť, ak Jeruzalem nezostane udržaný ako Sväté mesto a spoločné posvätné miesto troch náboženstiev a dvoch národov.
„Máme dôveru, že so silnou podporou našich priateľov, Izraelčanov ako Palestínčanov, môžeme pracovať na dohode o trvalom a spravodlivom pokoji, ktorý slúži všetkým, ktorí sa usilujú o naplnenie osudu Svätého mesta Jeruzalema.“
List podpísal o. i. grécko-pravoslávny patriarcha Theophilos III., apoštolský administrátor latinského patriarchátu, arcibiskup Pierbattista Pizzaballa a františkánsky kustód Svätej zeme, Francesco Patton.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.