Viedeň 25. mája 2018 (HSP/TK KBS/KAP/Foto:TK KBS)
 
Aké miesto v spoločnosti majú deti, ľudia s postihnutím starší a zomierajúci či nenarodené deti? Takúto otázku si kladie „Týždeň za život“, ktorý od 1. do 7. júna slávi Katolícka cirkev v celom Rakúsku i za jeho hranicami formou farských podujatí. Sväté omše a slávnosti pre rodiny, stretnutia detí a matiek, prednášky a rozdávanie tisícok darčekových balíčkov pre matky v núdzi sú aktivitami v rámci podujatia, ktoré organizuje Rakúska biskupská konferencia a ktoré sa už po 40. raz veľmi dôrazne zasadzuje za ochranu života.

Ilustračné foto

„Spoločnosť potrebuje hlas Cirkvi, aby sa tak posilnilo povedomie pre život a „áno“ pre manželstvo a rodinu vo viacerých generáciách“, zdôraznil viedenský svätiaci biskup Franz Scharl obracajúc sa na farnosti s výzvou o účasť na Týždni za život. Spoločnosť právom očakáva, „že Cirkev zaujme stanovisko k ochrane života od počiatku až po prirodzený koniec“. Akcie spojené s „Týždňom za život“ umožňujú „vďaka pozornosti, úcty, solidarity s druhými a angažovaniu sa“ zažiť Božie láskyplné sprevádzanie, ako aj neoceniteľnú hodnotu rodiny, povedal biskup.
Iniciatíva vychádza z „akcie život“ presahujúcej náboženský rozmer, ktorá existuje už 40 rokov a 1. jún ako „Deň života“ bola upriamovaná pozornosť na situáciu tehotných žien v núdzi a ich partnerov. Ide o to, aby sa „spoločne odstraňovali kamene starostí, ktoré sťažujú príchod dieťaťa“. Tento deň sprevádza kampaň, počas ktorej budú za príspevok 5 euro rozdávané „balíčky s prekvapením“, obsahujúce produkty bežnej spotreby, ktoré venovali rôzne firmy. Výťažok zo zbierky je určený na pomoc tehotným ženám v núdzi.
Tohoročnú jubilejnú kampaň podporí i operný spevák štátnej opery Clemens Unterreiner a moderátorka Nadine Friedrichová. Unterreiner považuje za veľmi cenné poradenstvo a podporu žien, ktoré nečakané tehotenstvo stavia do zložitej situácie. Je veľmi solidárny s matkami, ktoré samé vychovávajú deti a ktoré bez partnera môžu pociťovať „extrémnu záťaž“.
V Salzburskom dóme bude v sobotu 26. mája sláviť arcibiskup Franz Lackner za účasti stoviek detí „svätú omšu za život“, súčasťou ktorej bude program s prekvapením pre deti na Dómskom námestí o 14.00 hod. a potom agapé v biskupskej záhrade. V rámci Salzburskej arcidiecézy je v ponuke program vyše stovky farností v rámci „Týždňa za život“. Pri príležitosti kampane bola zriadená núdzová linka pomoci pre tehotné ženy v núdzi, bol založený „dom pre matku a dieťa“ v Kolpingovom dome a zabezpečuje sa starostlivosť o ženy, ktoré sa ocitli v neželanom tehotenstve či v zložitej rodinnej situácii.
Aj v iných diecézach Rakúska prebiehajú veľké oslavy. Napríklad v Dóme v Grazi slávi biskup Wilhelm Krautwaschl 3. júna o 17.00 hod. svätú omšu, ktorú sprevádza spevom detský zbor. V Klagenfurte sa minulý víkend konal na Dómskom námestí detský festival a v Innsbrucku sa takýto plánuje na sobotu, 2. júna. Ako je bohatý program, tak je rôznorodá paleta toho, na čo sa kladie dôraz v diecézach Rakúska počas „Týždňa za život“. Zatiaľ čo v Štajersku ide o viac „spravodlivosti pre matky“, v Burgenlande sa do popredia stavia úloha otca – je tu potreba posilniť ju v oblasti výchovy.
O ochrane života sa diskutuje aj na mnohých odborných fórach. V Innsbrucku sa bude 5. júna o 19.00 hod. diskutovať na tému „Kedy je človek človekom? Teológia a medicína v dialógu“, v Salzburgu budú odborníci hovoriť 7. júna od 18.00 v rámci témy „inak.žiť“ o ochrane života v salzburskom kraji a v Eisenstadte sa 14. júna bude konať pódiová diskusia na tému „Život znamená žiť…daný Bohom“.
Viac informácií o podujatí možno nájsť na internetových stránkach www.wochefuerdasleben.at či www.aktionleben.at .
 
Príspevok Cirkev v Rakúsku chystá v krajine na budúci mesiac “Týždeň za život” zobrazený najskôr Hlavné správy.