Peking 14. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Mark Humphrey)
 
Vo štvrtok bola zverejnená správa, ktorá uvádza, že Čína v roku 2017 popravila viac ľudí ako “zvyšok sveta dokopy”. Organizácia si myslí, že v minulom roku vykonal Peking tisíce popráv, ale presné údaje zostávajú klasifikované ako štátne tajomstvo

Ilustračné foto

Popravy po celom svete mimo Čínu už druhý rok klesajú. Vo svete bolo zaznamenaných 993 popráv v 23 krajinách, čo je o 4 % menej ako v roku 2016 a o 36% menej ako v roku 2015.
Tresty smrti vo všetkých 53 zaznamenaných krajinách výrazne klesli, pričom v roku 2017 ich bolo 2 591, oproti 3 117 v predchádzajúcom roku, uviedla Amnesty International. V súčasnej dobe najmenej 21 919 osôb podlieha  trestu smrti.
Profesor Steve Tsang, politológ a riaditeľ inštitútu SOAS v Číne hovorí, že Peking tiež znižuje počet popráv, ale čínska vláda sa zdráha uvoľniť údaje, pretože je ich počet stále v porovnaní s inými krajinami obzvlášť vysoký.
“Myslím si, že nepokračuje nárast počtu popráv v Číne. Popravy sa dejú menej ako predtým,” povedal pre Newsweek.
 
Príspevok Čínu nazvali “najväčším svetovým popravcom”, hoci inde vo svete miera popráv klesá zobrazený najskôr Hlavné správy.