Šanghaj 5. novembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Fred Dufour)
 
Zahraničné podnikateľské organizácie sa však sťažujú, že hoci Peking zvyšuje dovoz, zároveň blokuje prístup do niektorých odvetví, vrátane financií a logistiky

Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Čínsky prezident Si Ťin-pching sľúbil väčšie otvorenie rastúceho trhu krajiny so spotrebnými tovarmi. Vyhlásil to na pondelkovom otvorení veľtrhu China International Import Expo v Šanghaji, ale neponúkol odpoveď na sťažnosti USA a Európskej únie na politiku Pekingu v oblasti technológií a obmedzovaní zahraničných firiem. “Je našim úprimným záväzkom otvoriť čínsky trh,” povedal prezident a sľúbil “stimulovať potenciál pre zvýšenie dovozu”, vrátane zníženia nákladov pre dovozcov a zlepšenia kúpnej sily spotrebiteľov.
Na päťdňovom podujatí v Šanghaji sa zúčastňuje zhruba 3 600 firiem zo 152 krajín. Podnikateľské organizácie sa však sťažujú, že hoci Peking zvyšuje dovoz, aby to poslúžilo čínskym výrobcom a spotrebiteľom, zároveň blokuje prístup do niektorých odvetví, vrátane financií a logistiky.
Si Ťin-pching poskytol “málo konkrétnych riešení, ktoré sa zameriavajú na obavy zahraničnej podnikateľskej komunity”, povedal Kenneth Jarrett, prezident Americkej obchodnej komory v Šanghaji. Zároveň poznamenal, že čínsky prezident sľúbil lepšiu ochranu zahraničných patentov a iného duševného vlastníctva, ktoré podľa sťažností firiem čínski konkurenti kopírujú. Šéf Americkej obchodnej komory v Šanghaji však dodal, že firmy potrebujú vidieť, že ochrana sa uplatňuje.
 
Príspevok Čínsky prezident sľúbil väčšie otvorenie trhu krajiny so spotrebnými tovarmi zobrazený najskôr Hlavné správy.