Peking 10. apríla 2018 (HSP/Global Times/Foto:TASR-Madoka Ikegami/Pool Photo via AP)
 
Čínsky prezident Si Ťin-pching vyjadril v nedeľu, počas stretnutia s hosťujúcim generálnym tajomníkom OSN Antoniom Gutierresom  potrebu zlepšiť globálne riadenie sveta. Informáciu priniesol portál Global Times.

Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching uviedol, že vo svete sa rieši veľa problémov, ktoré sa týkajú problematiky medzinárodných systémov riadenia a politických kapacít. „Musíme pokračovať v presadzovaní a zlepšovaní globálneho riadenia, aby sme túto výzvu zvládli. Či už ide o vnútroštátne riadenie alebo globálne, musíme realizovať náš spoločný cieľ, ktorým je naplniť ľudské očakávania a v konečnom dôsledku poskytnúť ľuďom dôveru a stabilitu,“ povedal čínsky prezident
Takisto čínsky prezident poznamenal, že Čína sa usiluje o vysokú kvalitu vzťahov medzi štátom a občanmi a medzi jednotlivými štátmi, čo by sa malo stať štandardom na meranie vývoja spoločnosti. „Domnievame sa, že všetky krajiny, či už veľké alebo malé, sú navzájom rovnocenné  a obhajujeme to, že najdôležitejšie krajiny musia prevziať zodpovednosť na globálny vývoj,“ vyhlásil čínsky prezident.
Podstatou multilateralizmu je hľadať možnosti spolupráce medzi všetkými krajinami a spolupráca by medzi nimi mala byť najdôležitejšou. „Sme ochotní zdieľať čínske skúsenosti a možnosti rozvoja s celým svetom, ale nikoho nenútime ísť našou cestou a používať naše modely a teórie,“ povedal čínsky prezident.
„Všetko, čo robíme, robíme pre šťastie ľudí a zotavenie národa a takisto hľadanie spoločného základu pre celý svet,“ dodal a poznamenal, že snahy Číny, podporovať iniciatívu novej hodvábnej cesty sú takisto zamerané na hľadanie synergie rozvojových plánov medzi rôznymi krajinami, ktoré by mali vytvoriť spoločný impulz k zvýšeniu dôvery v lepšiu budúcnosť.
Čínsky prezident takisto zdôraznil, že základnou politikou čínskej diplomacie je podporovať úlohu OSN a chrániť autoritu tejto inštitúcie.
Antonio Gutteres zablahoželal prezidentovi Si Ťin-pchingovi k jeho nedávnemu opätovnému zvoleniu a zdôraznil historický význam Si Ťin -pchinga pre Čínu.
Guterres vyhlásil za vysoko pravdepodobné, že Čína bude mať v nadchádzajúcich desaťročiach stále väčší a väčší vplyv v medzinárodných záležitostiach. „Svet dnes čelí mnohým problémom, týkajúcich sa mieru a rozvoja, ktoré je možné vyriešiť iba prostredníctvom globálnej spolupráce, preto je dôležité posilniť úlohu multilaterálnych inštitúcií.“ Takisto poďakoval čínskemu prezidentovi za podporu OSN a za dôležitú úlohu Číny v medzinárodných inštitúciách.
„Čína sa stala najdôležitejším pilierom multilateralizmu a nepostrádateľnou a dôveryhodnou silou pre svetový mier,“ uviedol a poznamenal, že pre OSN je spolupráca s Čínou veľmi dôležitá.
Guterres sa takisto dohodol na vízii čínskeho prezidenta o spoločnej budúcnosti ľudstva a takisto na iniciatíve Belt and Road (nová hodvábna cesta), ktorú Čína predložila v snahe dosiahnuť spoločnú prosperitu.
Obidve strany si tiež vymenili svoje názory na globálne a na regionálne otázky a spoločné záujmy. Guterres vyjadril Číne vďaku za jej dôležitú úlohu v presadzovaní rozhovorov a o pokrokoch v oblasti denuklearizácie na Kórejskom poloostrove.
Po pobyte v Pekingu odcestuje šéf OSN do Boao v provincii Hainan, aby sa zúčastnil na výročnej konferencii Fóra pre Áziu.
 
Príspevok Čínsky prezident Si Ťin-pching zdôraznil počas stretnutia so šéfom OSN potrebu zlepšiť globálne riadenie sveta zobrazený najskôr Hlavné správy.