Peking 18. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Schiefelbein)
 
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa tento týždeň chystá na návštevu Európy. Cieľom jeho cesty je posilniť obchodné vzťahy s tzv. starým kontinentom v čase, keď sa snaží ukončiť obchodnú vojnu s USA

Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Čínsky prezident navštívi v dňoch 21. až 26. marca Francúzsko, Taliansko a Monako. Oznámil to v pondelok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lu Kchang, ktorého citovala oficiálna tlačová agentúra Sinchua.
Si Ťin-pching vyráža na turné v čase, keď sa Európska únia (EÚ) snaží o krehkú rovnováhu medzi obavami z čínskeho vplyvu s túžbou po ďalších investíciách. Čína minulý týždeň sľúbila väčšiu spoluprácu s európskymi a americkými firmami v rámci svojho projektu novej Hodvábnej cesty (Belt and Road Initiative, BRI). Peking zároveň čelí rastúcej kritike, že cieľom tejto iniciatívy je zvýšiť svoj vplyv na krajiny, ktoré sa zapoja do projektu.
Aj v Taliansku koalíciu rozdeľuje spor o to, či má vláda podpísať s Čínou memorandum o spolupráci na BRI počas návštevy Si Ťin-pchinga. Rím pracuje aj na dohodách s čínskymi spoločnosťami v oblastiach od bankovníctva po energetiku.
Ochota krajiny uvažovať o podnikaní s Čínou vyvoláva obavy v USA a EÚ. Znepokojuje ich najmä záujem ázijských firiem o telekomunikácie a prístavy.
Francúzsko medzičasom vyhlásilo, že zavedie nové kontroly výrobcov telekomunikačných zariadení, vrátane technologického gigantu Huawei Technologies. USA nedávno opätovne varovali pred krádežami údajov cez firmy sponzorované čínskym štátom.
A špekuluje sa tiež, že Si Ťin-pching sa tento mesiac stretne aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, aby podpísali dohodu o ukončení obchodnej vojny medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. Ale podľa troch zdrojov oboznámených so situáciou k tomu nedôjde skôr než v apríli.
 
Príspevok Čínsky prezident sa chystá na turné po Európe, aby posilnil obchodné vzťahy zobrazený najskôr Hlavné správy.