Čínsky líder privítal v Pekingu kubánskeho prezidenta Miguela Díaza-Canela

Peking 8. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Alejandro Ernesto)
 
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa vo štvrtok stretol v Pekingu so svojím kubánskym náprotivkom Miguelom Díazom-Canelom, ktorý je na svojej prvej ceste po Ázii od aprílového nástupu do prezidentského úradu. Čínsky líder prisľúbil pokračovanie podpory pre spriaznený kubánsky komunistický režim

Na snímke Miguel Díaz-Canel

Návšteva Díaza-Canela prichádza iba niekoľko dní po tom, ako Spojené štáty uvalili na Kubu nové ekonomické reštrikcie, informuje agentúra AFP. Bilaterálne vzťahy medzi Kubou a USA boli plne obnovené v roku 2015 po vyše polstoročí nepriateľstva. Od vlaňajška, keď sa šéfom Bieleho domu stal Donald Trump, však došlo k ich opätovnému zhoršeniu.
Si Ťin-pching sa stretol s Díazom-Canelom v pekinskej Veľkej sále ľudu, pričom obaja lídri absolvovali aj slávnostné uvítacie defilé čínskych vojakov. Počas rokovania Si Ťin-pching označil Kubu za “skvelú a pozoruhodnú krajinu”, ktorá prekonala prekážky a išla svojou vlastnou cestou.
Si Ťin-pching zároveň vyzval Kubu, aby sa pripojila k jeho hospodárskej iniciatíve Nová hodvábna cesta – globálnemu infraštruktúrovému programu.
Díaz-Canel uviedol, že Kuba sa pri rozvoji svojej domácej ekonomiky a obnove sociálneho modelu bude inšpirovať Čínou. Kuba v roku 1960 bola prvou krajinou západnej pologule, ktorá uznala Peking. Ten je dnes najväčším veriteľom Havany a patrí k jej najvýznamnejším obchodným partnerom.
Kubánsky prezident počas svojho trojdňového pobytu v Číne zavítal aj do Šanghaja, kde navštívil dovozový veľtrh, na ktorom si tisíce zahraničných spoločností snažia získať čínskych zákazníkov.
Díaz-Canel pred svojou cestou do Číny navštívil Severnú Kóreu, kde sa v nedeľu stretol s vodcom Kim Čong-unom. Na programe má ešte návštevu dvoch spriaznených komunistických krajín – Vietnamu a Laosu.
 
Príspevok Čínsky líder privítal v Pekingu kubánskeho prezidenta Miguela Díaza-Canela zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)