Peking 20. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Gabriel Chaim)
 
Rozhodnutie USA o stiahnutí vojsk zo Sýrie má pozitívny význam pre stabilitu v tejto krajine v dnešnej fáze, vyhlásil vo štvrtok v rozhovore pre Sputnik predseda čínskoarabskej asociácie pre vzájomnú výmenu Čeng Singhwei

Ilustračné foto

Vojna s terorizmom je v Sýrii takmer ukončená, vo väčšine oblastí už začali rekonštrukčné práce. Terajšie vyhlásenie USA o stiahnutí vojsk určite zohrá pozitívnu úlohu pre mier a stabilitu v Sýrii v danej fáze,povedal.
Podľa jeho slov Sýria potrebuje, aby koaličné sily boli jej ozajstnými priateľmi a spojencami, aby pomáhali sýrskej vláde v prekonaní reálnych problémov na základe postoja OSN a sýrskej vlády.
Čeng Singhwei zdôraznil, že Sýria nepotrebuje koaličné sily, ktoré zasahujú do vnútorných záležitostí a narúšajú jej územnú suverenitu.
Biely dom v utorok oznámil, že USA začali stiahnutie vojsk zo Sýrie, ale víťazstvo nad teroristickou frontou Islamský štát neznamená zrušenie koalície. Agentúra Reuters informovala s odvolaním sa na vlastné zdroje, že všetci zamestnanci amerického ministerstva zahraničia budú do 24 hodín evakuovaní zo Sýrie, ozbrojené sily budú stiahnuté do 60-100 dní.
Ozbrojený konflikt pokračuje v Sýrii od roku 2011. Koncom roka 2017 bolo vyhlásené víťazstvo nad IS v Sýrii a Iraku. V niektorých oblastiach SAR pokračujú zrážky s teroristami. Na prvom mieste je dnes politické urovnanie, renovácia Sýrie a návrat utečencov.
 
Príspevok Čínsky expert okomentoval rozhodnutie USA o stiahnutí vojsk zo Sýrie zobrazený najskôr Hlavné správy.