Peking 13. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)
 
Oficiálny denník čínskej komunistickej strany Global Times v pondelok obhajoval nátlakovú kampaň Číny proti moslimskej menšine Ujgurov, ktorých masovo internovala v politických táboroch. Podľa OSN tam “podstupujú vštepovanie názorov”. Peking však tvrdí, že takto len zabránil Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang – oblasti na krajnom severozápade Číny – aby sa “stala čínskou Sýriou” alebo “čínskou Líbyou”.

Ilustračné foto

Pondelkový komentár v anglicky písanom denníku Global Times bol zverejnený práve po tom, čo Výbor OSN na odstránenie rasovej diskriminácie (UNCERD) v piatok 10. augusta informoval o svojich obavách z toho, ako Čína zaobchádza s turkotatárskymi Ujgurmi. Podľa správy výboru dochádza k ich masovému zadržiavaniu, ktoré “sa podobá obrovskému internačnému táboru, akejsi bezprávnej zóne, uchovávanej v tajnosti”.
Čínske úrady po útokoch radikálnych moslimských extrémistov svojvoľne zadržiavajú v Sin-ťiangu v táboroch státisíce príslušníkov moslimskej menšiny Ujgurov a Kazachov, kde im “vštepujú (správne) názory” – nútia ich tam kritizovať islam a vyjadriť vernosť komunistickej strane.
Global Times napísali, že je to iba “fáza, ktorú musí Sin-ťiang podstúpiť, aby sa obnovil mier a prosperita”.
 
Príspevok Čínsky denník obhajoval tvrdé zásahy proti moslimom v oblasti Sin-ťiang zobrazený najskôr Hlavné správy.