Peking/Vatikán 7. februára 2018 (HSP/Global Times/Foto:TASR-Angelo Carconi/ANSA via AP)

Portál Global Times sa venoval čínsko-vatikánskym rokovaniam. Podľa zverejnených informácii, pápežovi Františkovi sa podarilo pomocou čiastkových ústupkov pri vymenovaní čínskych biskupov priblížiť k podpísaniu rámcovej zmluvy medzi Vatikánom a Čínou o menovaní nových biskupov. „Rámcová dohoda je pripravená a môže byť podpísaná v priebehu pár mesiacov, čo by bolo historický prielom vo vzájomných vzťahoch,“ informuje agentúra Reuters.
Ilustračné foto

Taiwanské úrady sú týmito správami znepokojené, keďže sa nenápadne začínajú šíriť správy o nadviazaní čínsko-vatikánskych diplomatických kontaktov. Pre Taiwan by bolo nepríjemné, ak by čínsko-vatikánska dohoda priniesla so sebou prípadné ochladnutie vatikánsko-taiwanských vzťahov. Je jasné, že pre Vatikán je Taiwan v porovnaní s Čínou menej významným partnerom.
Niektoré západné médiá a radikálne náboženské skupiny sú znepokojené skutočnosťou,  že sa Svätá stolica usiluje o urovnanie sporu s Pekingom, čínsko-vatikánska dohoda by však bola pre čínskych katolíkov mimoriadne prospešná.
Keďže Svätá stolica dosiahla konsenzus s vymenovaním vietnamského biskupa, aj dohoda s Čínou by odrážala schopnosť katolíkov sa prispôsobiť zmenám.
Rokovania medzi Pekingom a Vatikánom sa uskutočňujú v konštruktívnom duchu. Napriek mnohým rozdielnym postojom, Čína akceptuje postoje Vatikánu a v krajine žije množstvo katolíkov. Hlavným problémom v čínsko-vatikánskych rokovaniach je otázka Taiwanu. Taiwanské média momentálne špekulujú, že Peking sa snaží preto normalizovať svoje vzťahy s Vatikánom, aby mohol vyvinúť ďalší tlak na Tsai Ing-Wen, prezidentku Taiwanu.
Existujúce rozdielne postoje by nemali ovplyvniť vzťahy medzi Čínou a Vatikánom, ktoré chcú obe strany riešiť múdro a zodpovedne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.