Juhočínske more 29. marca 2017 (HSP/Foto: screenshot z youtube)

Čína dokončuje tri hlavné vojenské základne v Juhočínskom mori, ktoré majú námorné, vzdušné, radarové a raketové obranné zariadenia – podľa amerického thinktanku

Umelé ostrovy v Spratlyho súostroví

“Peking teraz môže nasadiť vojenské prostriedky, vrátane bojových lietadiel a mobilných raketometov, na Spratlyho ostrovy kedykoľvek,” uviedol Asia Maritime Transparency Initiative (AMTI), ktorá je súčasťou washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá.

Tento thinktank publikoval aj satelitné snímky vytvorené tento mesiac, kde predstavuje “veľké tri” ostrovné letecké základne na útesoch Subio, Mischief a Fiery Cross.

“Čínske tri letecké základne na Spratlyho a na ďalších Woodyho ostrovoch umožnia čínskym vojenským lietadlám pôsobiť po takmer celom Juhočínskom mori,” pokračuje AMTI. “To isté platí pre čínske radarové pokrytie.”

AMTI tiež hlási, že Čína inštalovala na jednom ostrove rakety HQ-9 a anti-lodné riadené strely. Postavilo sa aj dostatok hangárov pre 72 bojových lietadiel a niekoľko väčších bombardérov.

Austrálsky think-tank inštitút Lowy dodáva: “Vybudovanie siete základní v Juhočínskom mori je strategicky asertívny spôsob nakloniť regionálnu vojenskú rovnováhu v prospech Číny.”

Čína popiera militarizáciu Juhočínskeho mora, cez ktoré prechádza polovica obchodnej lodnej dopravy na svete a kde sú údajne významné zásoby ropy a plynu. Rekultivácia ostrovov má tiež zničujúci dopad na svetovo významnú biodiverzitu koralových útesov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.