Peking 13. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)
 

Mimovládna organizácia Human Rights Watch (HRW) vo svojej správe tvrdí, že čínske úrady v autonómnej oblasti Sin-ťiang vylepujú na domoch moslimov QR kódy. Ide o jeden z prostriedkov, s ktorého pomocou chcú policajné orgány sledovať moslimských Ujgurov.

Ilustračné foto

Podľa správy HRW, ktorá bola zverejnená v nedeľu, sa QR kódy začali na obydlia inštalovat v jari 2017 a obsahujú záznamy o obyvateľoch domu. Každý deň, či raz za dva dni, niekto z úradov prichádza a kód sníma. Pokiaľ sa v dome nachádza niekto, kto tam nebýva, pýta sa ich, prečo prišli. HRW sa pritom odvoláva na svedectvo bývalých obyvateľov provincie Sin-ťiang.
Keď títo ľudia žiadajú o výmenu dokladov, úrady im odoberajú vzorky DNA a skenujú im očnú dúhovku. Ďalej zhromažďujú aj hlasové záznamy Ujgurov. Tí musia dokonca na policajných staniciach „chodiť dookola”, aby policajti mohli zaznamenať na kameru spôsob ich chôdze.
Podľa HRW sa až milión moslimských Ujgurov zdržuje v „politických vzdelávacích zariadeniach”, kde čelí indoktrinácii a musia sa zriecť svojho náboženstva a etnickej identity. Tí, ktorí nepočúvnu, sú fyzicky trestaní. Musí napríklad stáť po dobu 24 hodín alebo sú umiestnení na samotku.
Ako uvádza agentúra Reuters, na čínskom ministerstve zahraničia tvrdia, že sa vláda snaží podporovať stabilitu, rozvoj, jednotu a existenčnú istotu, a pritom potlačiť etnický separatizmus a násilné teroristické a kriminálne aktivity. O obsahu správy na ministerstve hovoriť nechceli, ale uviedli, že HRW je voči Číne zaujatá.
 

Príspevok Čínske úrady vylepujú na domoch moslimov QR kódy zobrazený najskôr Hlavné správy.