Peking 11. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto: Xinhua)
 
Nedávne varovanie českých tajných služieb o nebezpečnosti výrobkov čínskej spoločnosti Huawei sotva záporne ovplyvnia vzťahy medzi Čínou a Českou republikou. Vyhlásil to v piatok oficiálny hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Lu Kang

Na snímke Lu Kang

“Pokiaľ viem, český prezident Miloš Zeman nedávno vyhlásil, že varovanie českého štátneho úradu, ktorý sa zaoberá problémami informačnej a internetovej bezpečnosti, týkajúce sa Huawei, neboli podložené dôkazmi a sú úplne bezdôvodné,” povedal Lu Kang na pravidelnom brífingu.
“Všimli sme si toto vyhlásenie (českého prezidenta) a schvaľujeme kladnú pozíciu, ktorú zaujíma česká strana pre rozvoj vzťahov s Čínou,” dodal.
Podľa slov diplomata sa súčinnosť medzi Pekingom a Prahou dá ohodnotiť nanajvýš kladne, pretože spolupráca medzi oboma krajinami prebieha veľmi plodne.
“Sme ochotní spojiť úsilie s Českom pre to, aby sme na základe vzájomnej výhody a úcty prehlbovali dvojstranné vzťahy. Je to v záujme tak Česka, ako aj Číny,” zhrnul Lu Kang.
Zeman varoval pred možnými opatreniami Číny voči Českej republike odvetou za nedávne odporúčania tajných služieb, ktoré z hľadiska národnej bezpečnosti kľúčovým českým podnikom odporučili, aby sa zdržali používania technológií čínskych výrobcov telekomunikačných zariadení Huawei a ZTE.
Minulý pondelok česká vláda na základe odporúčania tajných služieb 160 z hľadiska národnej bezpečnosti najvýznamnejším štátnym a komerčným podnikom nariadila, aby overili svoje informačné systémy, v ktorých sa užívajú technológie od Huawei a ZTE.
 
Príspevok Čínske ministerstvo zahraničia okomentovalo situáciu s Huawei v Českej republike zobrazený najskôr Hlavné správy.