Buenos Aires 2. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)
 
Americký prezident Donald Trump ukončil v sobotu svoju účasť na summite skupiny G20, združujúcej najväčšie ekonomiky sveta, rozhovormi s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktoré trvali viac než dve hodiny

Ilustračné foto

Obaja lídri sa snažia o zmiernenie napätia po niekoľkých mesiacoch americko-čínskej obchodnej vojny. Trumpov ekonomický poradca Larry Kudlow novinárom po pracovnej večeri prezidentov bez bližších podrobností povedal, že schôdzka prebehla “veľmi dobre”.
Čínske štátne médiá následne informovali, že Trump a Si sa dohodli na tom, že ich krajiny na seba nebudú uvaľovať ďalšie clá od 1. januára. Práve v tomto termíne Washington predtým avizoval nové colné poplatky na čínsky tovar. Rozhovory medzi oboma stranami budú pokračovať, uviedli tiež štátna televízia CGTN a noviny China Daily.
Biely dom sa zatiaľ k záležitosti nevyjadril.
Trump pred stretnutím so Si Ťin-pchingom novinárom povedal, že schôdzka by mohla priniesť “niečo, čo bude dobré pre Čínu a dobré pre Spojené štáty”. Ich večera napokon trvala dlhšie, než bolo pôvodne plánované, čo vyvolalo nádeje na pozitívny výsledok.
Informácie priniesli agentúry AP, AFP a DPA.
Šéf Bieleho domu počas dvojdňového summitu G20 v argentínskej metropole Buenos Aires absolvoval bilaterálne rokovania s lídrami Nemecka, Turecka, Južnej Kórey, Austrálie, Japonska i Argentíny.
Trump však zrušil oficiálne stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v dôsledku incidentu spred týždňa, pri ktorom Rusko zajalo v oblasti Kerčského prielivu tri lode ukrajinských námorných síl. Odvolal tiež tlačovú konferenciu v závere summitu, čo odôvodnil vyjadrením úcty zosnulému 41. prezidentovi USA Georgeovi H. W. Bushovi, ktorý zomrel v piatok vo veku 94 rokov.
Trump v sobotu neskoro večer miestneho času odcestoval svojím prezidentským špeciálom späť do Washingtonu.
 
USA a Čína sa dohodli na 90-dňovom “prímerí” v obchodnej vojne
Spojené štáty a Čína dosiahli 90-dňové “prímerie” vo svojom obchodnom spore, ktorý znepokojuje finančné trhy a ohrozuje svetový hospodársky rast. Prelom prišiel po sobotňajšej večeri amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínskeho lídra Si Ťin-pchinga po summite skupiny G20 v Argentíne.
Trump súhlasil s tým, že odloží plány na zvýšenie ciel na čínsky tovar z 200 miliárd dolárov od 1. januára. Čínska strana pristúpila na to, že nakúpi “zatiaľ bližšie nedohodnuté, ale veľmi významné množstvo poľnohospodárskych, energetických, priemyselných” a iných produktov z USA, aby sa znížil obrovský obchodný deficit Spojených štátov s Čínou, oznámil Biely dom.
Prímerie v obchodnej vojne, dohodnuté na vyše dvojhodinových rokovaniach prezidentov, poskytne obom stranám čas na riešenie rozporov v spore okolo agresívneho úsilia Pekingu prekonať USA v technologickej prevahe.
“Je to skvelá dohoda,” vyhlásil Trump pred novinármi na palube prezidentského špeciálu, ktorým cestoval z Buenos Aires späť do Washingtonu.
Trump stretnutím so Si Ťin-pchingom ukončil v sobotu svoju účasť na summite skupiny G20, združujúcej najväčšie ekonomiky sveta. Obaja lídri sa snažia o zmiernenie napätia po niekoľkých mesiacoch americko-čínskej obchodnej vojny.
Trump pred stretnutím novinárom povedal, že schôdzka by mohla priniesť “niečo, čo bude dobré pre Čínu a dobré pre Spojené štáty”. Ich večera napokon trvala dlhšie, než bolo pôvodne plánované, čo vyvolalo nádeje na pozitívny výsledok.
 
Príspevok Čínske médiá: Trump a Si Ťin-pching sa dohodli na nezavádzaní ďalších ciel zobrazený najskôr Hlavné správy.