Peking 26. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Vojnové letectvo čínskej Ľudovej oslobodeneckej armády nasadí počas cvičení v západnej části Tichého oceánu veľký počet bojových lietadiel, vrátane bombardéru H-6K a stíhacieho lietadla Su-30, oznámil hovorca čínskej armády Shen Jinke.

Ilustračné foto

„V najbližšom čase vyšle vojnové letectvo rôzne druhy bojových lietadiel, vrátane Hun-6K a Su-30, ktoré preletia nad prielivom Mijako a zahája spoločné bojové cvičenie v západnej časti Tichého oceánu,” uvádza sa v prehlásení na portáli ministerstva obrany ČĽR.
Bojové lietadlá majú tiež preletieť nad Juhočínskym morom za účelom nacvičenia spoločného bojového hliadkovania. Podľa armádneho hovorcu sú tieto manévre praktickými aktivitami vojnového letectva v splnení svojej misie a zvýšení bojaschopnosti.
Shen Jinke zdôraznil, že si vojnové letectvo jasne uvedomuje svoje „úlohy historického významu v novej dobe, budú rozširovať strategický prehľad pri cvičeniach na šírom oceáne a pri hliadkovaní v Juhočínskom mori”. Poznamenal, že letectvo rozhodne mieni brániť štátnu zvrchovanosť, národnú bezpečnosť a zaručí mierový rozvoj Číny.
Kedy konkrétne má byť toto cvičenie zahájené a ako dlho potrvá, nebolo upresnené. Čínske ministerstvo obrany skôr informovalo, že jeho vojnové letectvo tiež chystá bojové cvičenie vo vodách Juhočínskeho mora. Ide o plánované cvičenie, ktoré nie je zamerané proti iným štátom. Presné údaje vojenských manévrov upresnené neboli.
 

Príspevok Čínske letectvo chystá bojové cvičenie na západe Tichého oceánu zobrazený najskôr Hlavné správy.