Peking 10. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)
 

Obchodná vojna medzi USA a Čínou sa môže dotknúť i ropného trhu. Peking pohrozil, že v odvete na americké protekcionistické opatrenia uvalí clá na dovoz americkej ropy. To môže citeľne zasiahnuť americkú platobnú bilanciu. Medzitým nezávislá čínska rafinéria už dobrovoľne prestala dovážať ropu z USA.

Ilustračné foto

6. júla začali platiť americké reštriktívne opatrenia, ktoré uvaľujú 25% clá na dovoz čínskeho tovaru v hodnote 24 miliard dolárov. Peking nato reagoval vlastnými clami proti americkému tovaru. Na zozname nechýba ani americká ropa. Proti nej však clá zatiaľ zavedené neboli.
Japonský list Japan Times však cituje manažéra rafinérskej spoločnosti Dongming Petrochemical Group v provincii Šan-tung, ktorý uviedol, že všetky objednávky na dovoz americkej ropy zrušil. Nahradiť ju má ropa z Blízkeho východu a západnej Afriky.
Podľa analytika poradenskej spoločnosti JTD Energy John Driscoll, ktorého cituje portál Zero Hedge, bude zníženie importu americkej ropy serióznou odvetou proti USA.
Spojené štáty sa síce podieľajú iba 5 % na celkovom čínskom importe ropy, v absolútnych číslach však ide o jednu miliardu dolárov mesačne. Pokiaľ Peking zavedie 25% clá na import americkej ropy, čínskym importérom sa jej nákup už neoplatí. V takom prípade Spojené štáty budú najskôr musieť predávať svoju ropu iným importérom so zľavou. Dá sa preto očakávať, že čínske rozhodnutie sa citeľne dotkne americkej platobnej bilancie.
Podľa analytika môže Čína vymeniť americkú ropu za iránsku. Washington však po odstúpení od jadrovej dohody s Teheránom požaduje, aby importéri do 4. novembra prestali s nákupom iránskej ropy, v opačnom prípade hrozí sankciami. Ako uvádza agentúra Reuters, mnohí ázijskí importéri s nákupom iránskej ropy už prestali. Južná Kórea už napríklad zrušila všetky svoje objednávky z Iráne.
„(Číňania) sa nenechajú zastrašiť a nepodľahnú americkým sankciám,” hovorí Driscoll, podľa ktorého obchod s ropou medzi Pekingom a Teheránom naopak vzrastie.
Medzitým India a Turecko tiež naznačili, že nechcú Washingtonu ustúpiť a budú naďalej kupovať ropu z Iránu. Spolu s Čínou tieto krajiny predstavujú 60 % iránskeho ropného exportu. Ako minulý mesiac upozornila agentúra Reuters, americké sankcie voči Iránu môžu dopomôcť vzniku „petro-jüanu”, lebo Peking bude tlačiť na Teherán, aby predával ropu v čínskej mene. Vďaka tomu Čína ušetrí na konverzii mien a posilní jüan vo svetovom finančnom systéme.
 

Príspevok Čínska rafinéria prestala nakupovať americkú ropu, nahradiť ju má iránska zobrazený najskôr Hlavné správy.