Peking 17. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)
 

Čína minulý mesiac nakoniec spustila po niekoľkých odkladoch obchodovanie svojich ropných futures v juanoch.

Ilustračné foto

Zahájenie nového obchodovania prebehlo úspešne, prilákalo nových inštitucionálnych a retailových investorov, a veľké komoditné obchodné domy Glencore a Trafigura.
Bez ohľadu na to ale je ešte príliš skoro, aby bolo možné označiť kontrakt starý ani nie mesiac za totálny úspech, pretože si ešte musí vytvoriť reputáciu a svoju históriu, hovoria analytici. Tí tiež prehovorili o najväčšom rizikovom faktore pre západných investorov — rozsahu, v akom by Čína mohla regulovať v juane obchodované ropné futures, pretože Peking je známy svojou malou trpezlivosťou voči veľkým výkyvom ceny na svojich trhoch a v minulosti už robil intervencie.
Toto je tiež záver najväčšieho dodávateľa ropy pre Čínu — OPECu. Tento kartel, ktorý je zodpovedný za 60 % ropných dodávok do Číny, prehlásil vo svojej správe vydávanej každý mesiac, že „miera, do akej je kontrakt INE nezávislý na zasahovaní vlády, je momentálne najväčším rizikovým faktorom, ktorému čelia západní investori a k nemu sa ešte pridáva menové riziko, z toho dôvodu, že INE bol obchodovaný v juanoch”.
Podľa experta Johna Kempa, ktorý publikoval svoj článok na Reuters, je možný zásah Číny do juanového trhu s ropou jednou z možností, ako odsúdiť nový kontrakt k neúspechu. Kemp hovorí, že úspešný kontrakt je podmienený tým, že verejná politika by nemala zasahovať do obchodu s futures.
OPEC, a hlavne štáty Blízkeho východu, budú kontrakty s futures v juanoch starostlivo monitorovať, pretože potom, čo bolo zahájené obchodovanie, môže slúžiť pre regionálne určovanie cien v prípade vyjednávania o podmienkach obchodovania s ropou.
Čína je teraz najväčším importérom ropy na svete a čínsky rast dopytu po rope je schopný ovplyvniť ropný trh a dve najväčšie značky, v ktorých sú obchodované futures s ropou — Brent a WTI. Experti hovoria, že sa Čína vďaka novému kontraktu na ropné futures chce zasadiť o väčšie prijatie čínskej meny v globálnom obchode, a to vrátane obchodu s ropou, vďaka tomu, že vytvorí petrojuan, ktorý by v budúcnosti mohol vyzvať na súboj petrodolár.
 

Príspevok Čínska juanová burza s ropou funguje už mesiac. Bude skutočne znamenať odstavenie doláru na druhú koľaj? zobrazený najskôr Hlavné správy.