Washington 22. decembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsha)
 
Spojené štáty sa zrejme nevyhnú čiastočnému pozastaveniu financovania federálnych inštitúcií po tom, ako dolná komora Kongresu prerušila v piatok večer (washingtonského času) prebiehajúcu schôdzu bez toho, aby zákonodarcovia dospeli k dohode o federálnych výdavkoch. Začiatok tzv. shutdownu sa očakáva už o polnoci (06.00 h SEČ), informovali tlačové agentúry AP a DPA

Ilustračné foto

Rokovanie v Snemovni reprezentantov bude pokračovať v sobotu popoludní, pričom sa zástupcovia jednotlivých strán a Bieleho domu majú naďalej snažiť o dosiahnutie dohody.
Prezident Donald Trump požaduje od Kongresu vyčlenenie vyše piatich miliárd dolárov na výstavbu múra na hranici s Mexikom, ktorý je podľa neho potrebný, aby zastavil prílev nelegálnych migrantov a drog do Spojených štátov. Zákon o dočasnom financovaní federálnych inštitúcií, ktorý je predmetom rokovaní, v prípade nesplnenia tejto požiadavky odmieta podpísať.
Snemovňa reprezentantov schválila ešte vo štvrtok návrh uznesenia, ktorým do návrhu zákona zahrnula aj výdavky na hraničný múr. Návrhom sa mala následne zaoberať opäť horná komora Kongresu – Senát. Ten predtým prijal podobné uznesenie, ale výdavky na múr doň nezahrnul. Obe komory musia schváliť tú istú verziu, Demokratická strana však má v Senáte dostatok hlasov na to, aby zablokovala financovanie múru, s ktorým nesúhlasí.
V prípade neschválenia aspoň krátkodobého financovania federálnych inštitúcií môžu reštrikcie ešte pred Vianocami postihnúť viac ako 800.000 federálnych zamestnancov. Tí budú musieť nastúpiť na nútenú dovolenku, alebo pracovať bezplatne.
 
Trump zo shutdownu viní demokratov a dúfa, že nepotrvá dlho
Americký prezident Donald Trump apeluje na opozičnú Demokratickú stranu v súvislosti hľadaním dohody o výstavbe múru na južnej hranici Spojených štátov s Mexikom, na ktorú má Kongres na základe jeho požiadavky vyčleniť približne päť miliárd dolárov. Demokratov zároveň obviňuje zo sporu, ktorý vyústil do neschválenia zákona o dočasnom financovaní federálnych inštitúcií, informovala v noci na sobotu tlačová agentúra AP.
Trump zverejnil videoodkaz s týmto obsahom po tom, ako dolná a následne i horná komora Kongresu prerušili v piatok večer (washingtonského času) svoje rokovania, čoho dôsledkom bude čiastočné pozastavenie financovania federálnych inštitúcií od nadchádzajúcej polnoci (sobota 06.00 h SEČ).
“Nemôžeme s tým nič urobiť, pretože potrebujeme, aby nám demokrati dali svoje hlasy,” konštatoval prezident vo videpríspevku na Twitteri. Zároveň vyjadril nádej, že tzv. shutdown “nepotrvá dlho”.
Republikáni a demokrati v Kongrese sa snažili v prítomnosti zástupcov Bieleho domu vrátane viceprezidenta Mikea Pencea dospieť v piatok ku kompromisu ohľadne Trumpovej požiadavky. Vyčlenenie prostriedkov na hraničný múr, ktorého výstavbu prezident presadzuje, malo byť zahrnuté do návrhu zákona o krátkodobom financovaní federálnych inštitúcií v období do 8. februára 2019. Demokrati však majú v Senáte dostatok hlasov na to, aby financovanie múru zablokovali.
Trump odmieta podpísať zákon, ktorý na hraničný múr neposkytuje dostatok prostriedkov.
Americké federálne inštitúcie vrátane deviatich ministerstiev prídu od soboty o zhruba 25 percent finančných zdrojov. Odhaduje sa, že reštrikcie môžu pred Vianocami postihnúť viac ako 800.000 federálnych zamestnancov, ktorí budú musieť nastúpiť na nútenú dovolenku alebo pracovať bezplatne.
 
Činnosť federálnych orgánov ochromil čiastočný shutdown
Viaceré dôležité federálne úrady v Spojených štátoch prerušili v noci na sobotu svoju činnosť po tom, ako stroskotali rokovania straníckych lídrov v Kongrese a zástupcov Bieleho domu ohľadne požiadavky prezidenta Donalda Trumpa na financovanie výstavby múru na hranici s Mexikom. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a DPA.
Tzv. čiastočný shutdown, teda pozastavenie financovania federálnych inštitúcií, nastal po polnoci washingtonského času (06.00 h SEČ). Obe komory Kongresu v piatok večer prerušili svoje schôdze bez toho, aby dospeli ku kompromisu umožňujúcemu schválenie zákona o federálnych výdavkoch, pokrývajúceho obdobie do 8. februára 2019.
Trump odmieta podpísať zákon, ktorý na hraničný múr neposkytuje požadovaných zhruba päť miliárd dolárov. Demokrati však majú v Senáte dostatok hlasov na to, aby financovanie múru zablokovali.
Kongres má pokračovať v hľadaní kompromisného riešenia v priebehu soboty.
Americké federálne inštitúcie vrátane deviatich ministerstiev prídu od soboty o zhruba 25 percent finančných zdrojov. Odhaduje sa, že reštrikcie pred Vianocami postihnú viac ako 800.000 federálnych zamestnancov, ktorí budú musieť nastúpiť na nútenú dovolenku alebo pracovať bezplatne.
Trump zverejnil v tejto súvislosti videoodkaz, v ktorom obvinil zo súčasnej situácie opozičnú Demokratickú stranu. Zároveň vyjadril nádej, že shutdown “nepotrvá dlho”.
 
Príspevok Činnosť federálnych orgánov USA ochromil čiastočný shutdown zobrazený najskôr Hlavné správy.