Peking 12. decembra 2018 (HSP/RusVesna/Foto:Pixabay)
 

Portál RusVesna informuje o tom že Číňania pritvrdili vo vzťahu k Američanom a Kanaďanom. Arogantné zatknutie Meng Wan-čou, čínskej top manažérky spoločnosti Huawei Kanaďanmi (na americký príkaz), bolo nezákonné a súviselo s tým, že Číňania sa nestotožňujú s politikou amerických sankcií voči Iránu (písali sme o tom TU). Ak majú Američania problém s Iránom, nech si ho riešia sami, nezákonné zatknutie top manažérky Meng Wan-čou je svedectvom pohŕdania medzinárodným právom a v rozpore s ľudskými právami

Ilustračné foto

Číňania sa po veľmi rýchlom zastavení predaja výrobkov Apple (IPhone) rozhodli pokračovať v tlaku proti Kanaďanom, ktorí odmietli akceptovať čínske námietky voči zatknutiu čínskej občianky. Čínske úrady zatkli v Číne kanadského bývalého diplomata Michaela Kovriga, zatknutie potvrdila aj agentúra Reuters.
Američania a Kanaďania sú zaskočení, takmer okamžite zazneli slová o porušovaní ľudských práv Michaela Kovriga a požadujú jeho okamžité prepustenie. Michael Kovrig je okrem iného členom Medzinárodnej krízovej skupiny (ICG), ktorá sa podľa Kanaďanov a Američanov zaoberá stratégiami zabraňovania vojen a formovaní stratégií, umožňujúcich zvyšovať bezpečnosť vo svete. Michael Kovrig bol expertom tejto organizácie a pracoval v nej od februára 2017. Skupina ICG bola založená v roku 1995.

Podľa informácií Hong Kong Free Press, kanadského exdiplomata zatkli počas služobnej cesty v Číne. V rokoch 2014 – 2016 bol Michael Kovrig vice konzulom Kanady v Pekingu, neskôr v Honkongu.
Ak chcú Kanaďania dostať Kovriga z čínskej väzby, majú okamžite prepustiť top manažérku Meng Wan-čou.
 
Video


 
Príspevok Číňania zatkli bývalého kanadského diplomata. Oko za oko, zub za zub zobrazený najskôr Hlavné správy.