Peking 21. mája 2017 (HSP/Foto:Public Domain, Link)

Americký New York Times , bije na poplach. Podľa informácii amerického portálu zahynulo, alebo bolo uväznených v Číne v období rokov 2010 – 2012 približne 20 informátorov naverbovaných americkou CIA
Ilustračné foto

Denník uvádza, že minimálne jeden z informátorov CIA bol špeciálne a brutálne zavraždený pred očami svojích kolegov, tí sa momentálne nachádzajú v čínskom väzení. USA verbovali svojích informátorov medzi členmi pekingskej byrokracie, väčšina agentov bola občanmi Čínskej ľudovej republiky a podľa CIA nesúhlasili s čínskou zahraničnou i domácou politikou.
V roku 2011 začal tok informácii z Pekingu vysychať. CIA a FBI začali vyšetrovať čo sa v Čine udialo, operácia pod krycím menom Honey Badger sa riadila z nemenovaného centra v severnej Virginii. CIA predpokladá, že Číňania alebo rozlúštili americké kódy a získali tak informácie, ktoré viedli k likvidácii siete informátorov, alebo sa v skupine nachádzal zradca či dvojitý agent, ktorý informoval Číňanov.
Momentálne CIA zúžila pozornosť na bývalého člena CIA, ktorý sa angažoval v Číne. Neexistuje však dostatok dôkazov na uväznenie bývalého agenta. CIA samozrejme informácie publikované v New York Times nijako nekomentuje. Podľa informácii NYT podozrivá osoba momentálne žije v jednej z ázijských krajín.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.