Peking 3. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)
 

Futuristické zariadenie nemôže zabiť človeka, ale dokáže spôsobiť požiar a poškodiť techniku.

Na snímke automat ZKZM-500

Čínska firma ZKZM Laser predstavila prototyp laserového automatu, ktorý dokáže prepáliť predmety na diaľku. Podľa odborníkov môžu byť zbrane použité k rozohnaniu protestných akcií, ale tiež v priebehu protiteroristických operácií. Informoval o tom denník South China Morning Post.
Model bol pomenovaný ZKZM-500 a má rozmery samopalu Kalašnikov. Zariadenie je vybavené vysielačom, ktorý môže vypúšťať laserové lúče až na vzdialenosť 800 metrov. Laserový prúd nepoškodzuje organické látky, ale je schopný zničiť iné fyzické objekty. Napríklad pokiaľ touto zbraňou vystrelíte na človeka, jeho telo neutrpí žiadne zranenia, ale jeho oblečenie začne horieť. Práve preto automat nie je považovaný za smrtiaci a nemôže tak byť podľa OSN klasifikovaný ako nehumánna zbraň.
Podľa jeho tvorcov môžu ZKZM-500 policajti využívať na rôzne účely. Napríklad laserový prúd namierený na automobil môže spôsobiť požiar vozidla či jeho explóziu. Zbraň je vhodná pre sabotáž a k zničeniu nepriateľskej techniky: lúč vyžarovaný strojom sa totiž ľudským okom nedá spozorovať.
 

Aj napriek tomu, že laser nedokáže zabiť človeka, zostávajú po ňom jazvy na tele. Jedno nabitie automatu je dostačujúce na niekoľko vzdialených výstrelov. Vynálezcovia zbraní odhadujú cenu ZKZM-500 zhruba na 15 000 dolárov. Je pravdepodobné, že v budúcnosti sa stane súčasťou výzbroje policajtov a armády.
 

Príspevok Číňania vynašli laserový automat AK-47 zobrazený najskôr Hlavné správy.