Paríž 17. decembra 2019 (HSP/Global Times/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

Portál Global Times kriticky komentuje súčasný dôchodkový systém v Európe, ktorý považujú Číňania za neudržateľný

Demonštranti z francúzskeho hnutia tzv. žltých viest

Číňania si všímajú vývoj situácie vo Francúzsku, kde sa problémy súvisiace s dôchodkovým systémom prejavujú najmarkantnejšie. Keď začnú Francúzi demonštrovať, má to svoje napätie a francúzski demonštranti dokážu pomerne rýchlo a bolestne ochromiť život vo francúzskych mestách.

Francúzske ťažkosti pri reforme dôchodkového systému vychádzajú podľa Číňanov z niektorých základných faktorov. V prvom rade je to spôsob myslenia Francúzov a náchylnosť k protestom – táto vlastnosť je pre Číňanov ťažšie pochopiteľná. Ak by Francúzi tak nemilovali protesty, situácia vo Francúzsku by v súvislosti s reformou dôchodkového systému nebola až taká náročná. Takisto načasovanie existujúcich reforiem nepovažujú Číňania za práve najvhodnejšie a celý francúzsky dôchodkový systém, ktorý je veľmi nevyvážený a zle navrhnutý, považujú Číňania za veľmi problematický.

Francúzsky dôchodkový systém, zložený z takmer 42 podsystémov odlišných pre policajtov, vojakov učiteľov, lekárov, železničiarov, štátnych zamestnancov, baleťákov a operných spevákov s rozličnými možnosťami odchodu do predčasného dôchodku a s rozličnou výškou dôchodku totiž nie je ani spravodlivý a ani udržateľný. Macron sa systém snažil zreformovať tak, že ho zjednoduší a znormalizuje, narazil však na odpor tých zamestnancov, ktorí by prišli o svoje privilégiá (posledne železničiari)

Celý francúzsky dôchodkový systém sa tvoril počas francúzskych „Les Trente Glorieuses“ (slávnych 30 rokov) medzi rokmi 1945 – 1975 a už od začiatku bolo zrejmé, že celý návrh dôchodkového systému nebude jednotný, komplexný a sociálne spravodlivý. Dnes je už problémom riešiť to, čo Francúzi chybne a cieľavedome budovali od roku 1945. Ak sa k tomu priráta ešte zlé načasovanie francúzskej reformy dôchodkového systému, pretože hospodárstvo EÚ sa dostáva do recesie, tak je takmer okamžite problém na svete.

Francúzom sa nepodarilo prepojiť takisto svoj dôchodkový systém s francúzskou národnou identitou aj keď Francúzi svoj súčasný dôchodkový systém považujú za primeraný, opodstatnený a za samozrejmosť. Francúzi vnímajú vysoký blahobyt za najdôležitejší prvok európskeho modelu. Európska únia sa však dostáva do obdobia, v ktorom už vysoký blahobyt nebude samozrejmosťou, pretože vysoká prosperita európskych krajín, determinovaná globálnou konkurenciaschopnosťou európskych krajín je už dávno minulosťou, vzostup Číny a rozvoj východnej Ázie sú pre Európu značnou výzvou.

Podľa Číňanov už dozrieva čas, aby sa Európania začali zbavovať svojho ničím neopodstatneného komplexu nadradenosti. V minulosti boli Európania presvedčení, že európsky model a systém sú najlepšie na svete, rovnako ako Američania boli presvedčení, že americký model a systém sú najlepšie na svete. Situácia sa však zmenila, Američania a ani Európania už nedokážu konkurovať ekonomicky Číne, Indii a východnej Ázii. Európski politici budú musieť veľmi vážne uvažovať nad tým ako vytvoriť spravodlivejší a uspokojivejší model dôchodkového systému, ktorý by sa opieral o reálny stav ekonomiky európskych krajín.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj